Dnes je 26.septembra 2022, meniny má Edita

Zaujímavosti zo Slovenska: 100 sôch vo Vyšných Ružbachoch

Vzor z Rakúska

Po vzore prvého sochárskeho sympózia v St. Margarethen, sa rozhodli umelci s pomocou miestnych obyvateľov vytvoriť jedinečné a originálne plastiky aj na Slovensku. Vznikla tak krásna galéria v prírodnom teréne prezentujúca kultúrne a prírodné pamiatky.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Visit Spiš Pieniny (@visitspispieniny),

V areáli sa nachádza viac ako 100 sôch. Plastiky tvorili umelci od roku 1964 až do roku 2003. Umelci pochádzali zo 14 krajín a tvorili jednotlivé sochárske diela podľa svojej slobodnej ideovej motivácie. Ružbašské sympózium malo štyri obdobia a je zaradené medzi najdlhšie trvajúce sochárske sympóziá v Európe.

Expozícia pod holým nebom

Od roku 1997 je sympózium vyhlásené aj za kultúrnu pamiatku. Sochy majú rôzne podoby a stvárňujú napríklad skamenených ľudí, anjelov, kvety, dvere či okná. Sympózium je originálne aj tým, že vznikalo priamo na mieste. Rozprestiera sa na 100 m2 a radí sa medzi jedno z najstarších medzinárodných sochárskych sympózií.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vladka (@mrkvajda),

V kraji bolo pôvodne veľké množstvo kaplniek a aj tie inšpirovali umelcov k vytvoreniu sôch vyrastajúcich priamo v prírode. Lúky sa tak zmenili na galériu plastík a skulptúr, ktoré môžeme navštevovať dodnes.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marian Petrus (@majopetrus),

Areál s plastikami vytvorenými priamo v prírode má veľký kultúrno-hodnotový význam a originálnym spôsobom dotvára charakter krajiny.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @niki.ridarska,

Radi obdivujete zaujímavé prírodné scenérie a sochárske umenie priamo v lese? Máme pre vás tip na výlet, kde si takéto atrakcie budete môcť vychutnať dosýta.

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie