Z chátrajúceho objektu vznikla Hájovňa a Útulňa

Zdravé bývanie je témou číslo jedna. Prírodnému staviteľstvu z udržateľných materiálov sa venujú rôzne organizácie a dobrovoľníci z celého Slovenska. Dnes nahliadneme do areálu bývalej hájovne pri Banskej Štiavnici a vodnej nádrže Červená Studňa. To, čo tam nájdeme, vás prekvapí.

0
27
krásna zelená príroda počas hmlistého rána s drevenými objektami
Photo by eberhard grossgasteiger from Pexels
Miesto pre kultúru v prírode

Bývalá hájovňa dostala nové posolstvo už pred niekoľkými rokmi. Jej interiér slúži ako galéria a priestor pre kultúru. Okrem toho, že sa tu pravidelne konajú výstavy,hájovňa za cieľ turistov aj občerstviť. Vonkajšia fasáda je výnimočná trojrozmerným ornamentom, ktorý vznikol z upínacích popruhov a nylonových gurtní.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hájovňa – červená studňa (@hajovna_cervena_studna),

Neodmysliteľnou súčasťou areálu sa stala aj turistická útulňa. OZ Organica spolu s dobrovoľníkmi a ateliérom HAUD vytvorila podujatie, ktorého výsledkom bola práve táto ÚTULŇA – Červená studňa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🎨nyc/rastislavice (@andrej_dubravsky),

Využitá sila prírody

Na konštrukciu ÚTULNE – Červená studňa boli použité ekologické materiály; samonosná slamená konštrukcia a hlinené omietky. Ľudová architektúra je obľúbená a výnimočná práve vďaka použitiu materiálov s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Vo frekventovanej oblasti na periférii Banskej Štiavnice, kde sa ÚTULŇA – Červená studňa a Hájovňa nachádzajú, môžu návštevníci vidieť okrem vodnej nádrže, zapísanej v zozname UNESCO, aj multifunkčné pódium a originálne ohnisko.

Areál je spoločným dielom viacerých združení. Predovšetkým počas turistickej sezóny (od jari do jesene) sa tu konajú aj rôzne podujatia. V tomto období sa dá v Útulni pohodlne prespať. Hoci je Útulňa otvorená 24/365 dní v roku, v zimných mesiacoch nie je k dispozícii toaleta ani kúrenie. Preto je pobyt počas týchto mesiacov v objekte len pre skutočných odvážlivcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WO|V|EN (@woven_studio),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa WO|V|EN (@woven_studio),

Ak radi vyhľadávate zaujímavé a netradičné objekty, neprehliadnite ani tieto sauny, ktoré sú zadarmo. Ľudovú saunu a Lesnú saunu nájdete aj v čarovnej slovenskej prírode.

Prechádzka z Trojičného námestia k tajchu Červená studňa, kde natrafíte na Útulňu a Hájovňu, trvá 45 minút. Ak teda plánujete výlet pešo alebo na bicykloch, kultúrno-turistické centrum pri Banskej Štiavnici by ste nemali obísť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vanda Mesiariková (@vandamesiarikova),

O šikovných remeselníkov a umelcov na Slovensku nemáme núdzu. Svedčia o tom aj tieto  architektonické objekty a spokojní návštevníci.

Poznáte aj vy podobné stavby z ekologických materiálov? Napíšte nám svoje tipy a postrehy do komentára. Budeme sa tešiť!

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto