Dnes je 28.septembra 2022, meniny má Václav

Z chátrajúceho objektu vznikla Hájovňa a Útulňa

Miesto pre kultúru v prírode

Bývalá hájovňa dostala nové posolstvo už pred niekoľkými rokmi. Jej interiér slúži ako galéria a priestor pre kultúru. Okrem toho, že sa tu pravidelne konajú výstavy,hájovňa za cieľ turistov aj občerstviť. Vonkajšia fasáda je výnimočná trojrozmerným ornamentom, ktorý vznikol z upínacích popruhov a nylonových gurtní.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa hájovňa – červená studňa (@hajovna_cervena_studna),

Neodmysliteľnou súčasťou areálu sa stala aj turistická útulňa. OZ Organica spolu s dobrovoľníkmi a ateliérom HAUD vytvorila podujatie, ktorého výsledkom bola práve táto ÚTULŇA – Červená studňa.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🎨nyc/rastislavice (@andrej_dubravsky),

Využitá sila prírody

Na konštrukciu ÚTULNE – Červená studňa boli použité ekologické materiály; samonosná slamená konštrukcia a hlinené omietky. Ľudová architektúra je obľúbená a výnimočná práve vďaka použitiu materiálov s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Vo frekventovanej oblasti na periférii Banskej Štiavnice, kde sa ÚTULŇA – Červená studňa a Hájovňa nachádzajú, môžu návštevníci vidieť okrem vodnej nádrže, zapísanej v zozname UNESCO, aj multifunkčné pódium a originálne ohnisko.

Areál je spoločným dielom viacerých združení. Predovšetkým počas turistickej sezóny (od jari do jesene) sa tu konajú aj rôzne podujatia. V tomto období sa dá v Útulni pohodlne prespať. Hoci je Útulňa otvorená 24/365 dní v roku, v zimných mesiacoch nie je k dispozícii toaleta ani kúrenie. Preto je pobyt počas týchto mesiacov v objekte len pre skutočných odvážlivcov.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa WO|V|EN (@woven_studio),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa WO|V|EN (@woven_studio),

Ak radi vyhľadávate zaujímavé a netradičné objekty, neprehliadnite ani tieto sauny, ktoré sú zadarmo. Ľudovú saunu a Lesnú saunu nájdete aj v čarovnej slovenskej prírode.

Prechádzka z Trojičného námestia k tajchu Červená studňa, kde natrafíte na Útulňu a Hájovňu, trvá 45 minút. Ak teda plánujete výlet pešo alebo na bicykloch, kultúrno-turistické centrum pri Banskej Štiavnici by ste nemali obísť.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vanda Mesiariková (@vandamesiarikova),

O šikovných remeselníkov a umelcov na Slovensku nemáme núdzu. Svedčia o tom aj tieto  architektonické objekty a spokojní návštevníci.

Poznáte aj vy podobné stavby z ekologických materiálov? Napíšte nám svoje tipy a postrehy do komentára. Budeme sa tešiť!

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 9x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie