Dnes je 18.augusta 2022, meniny má Elena/Helena

Architektúra 21. storočia. Prinášame 6 pozoruhodných stavieb

,,Wormhole“ knižnica, Čína

V roku 2021 by sme mohli zažiť otvorenie pobrežnej knižnice ,,Wormhole“, ktorú spoločnosť MAD buduje na čínskom ostrove Hainan.

Biela betónová stavba s veľkými kruhovými výrezmi má podľa názvu evokovať ,,dieru červov, ktorá presahuje čas a priestor“.

Wormhole Library overlooking the South China Sea
MAD reveals Wormhole Library overlooking the South China Sea (dezeen.com)
Le Mémorial des Martyrs, Nigéria

Spoločnosť Adjaye Associates chce dokončiť pamätník venovaný ľuďom, ktorí prišli o život v boji proti teroristom na hraniciach západoafrickej krajiny.

Pozostáva z 56 stĺpov v tvare hviezdy. Siahajú do výšky 20 metrov a sú umiestnené na rozsiahlom priestore, kde sa môžu usporadúvať rôzne občianske akcie.

Le Mémorial des Martyrs in Niger
Adjaye Associates designs Le Mémorial des Martyrs in Niger (dezeen.com)
La Samaritaine, Francúzsko

Po dlhom očakávaní sa blíži taktiež dokončenie ikonického obchodného domu La Samaritaine. 

V rámci projektu štúdio SANAA nahradilo niektoré časti budovy z 19. storočia novou fasádou, pripomínajúcou sklenené vlny.

Pôvodne sa mal otvoriť už v roku 2013, ale výstavba sa niekoľkokrát zastavila pre rôzne súdne prípady a kampane proti tejto prestavbe.

Court revokes planning permission for SANAA's La Samaritaine
Court revokes planning permission for SANAA’s La Samaritaine (dezeen.com)
Little Island, USA

Jeden z naplánovaných neobvyklých projektov na rok 2021 je ,,Malý ostrov“ (Little island), park vybudovaný ponad rieku HudsonNew Yorku. Na svedomí ho má architekt Thomas Heatherwick a jeho tím. Bude ho tvoriť 132 stĺpov v tvare huby, ktoré ,,udržia“ ostrov nad vodou. Využívať sa bude ako miesto konania rôznych verejných akcií.

architektonické dielo - ostrov
Little-Island.png (920×614) (takenewyorktours.com)
Bourse de Commerce, Francúzsko

Ďalšou zrekonštruovanou historickou budovou, ktorá bude otvorená v Paríži v roku 2021, bude bývalá budova burzy cenných papierov pochádzajúca z 18. storočia, ktorú architekt Tadao Ando prerobil na galériu umenia spolu s Niney et Marca Architectes, Pierre-Antoine Gatier and Setec Bâtiment.

Všetky jej výstavné priestory nájdete v kruhovej betónovej konštrukcii umiestnenej priamo pod pôvodnou maľovanou kupolou budovy.

Photos reveal work underway at Tadao Ando's Bourse de Commerce
Photos reveal work underway at Tadao Ando’s Bourse de Commerce (dezeen.com)
Elektráreň na výrobu odpadu, Čína

Výstavba najväčšej elektrárne na výrobu odpadu a energie na svete sa črtá v hornatej oblasti na okraji mesta Shenzhen a začne spaľovať až 5000 ton odpadu denne.

Dve tretiny strechy obrovskej kruhovej budovy budú pokryté fotovoltaickými panelmi, aby sa zabezpečilo, že budova môže tiež vytvárať vlastné udržateľné dodávky energie.

World's largest waste-to-energy plant will be built in Shenzhen
World’s largest waste-to-energy plant will be built in Shenzhen (dezeen.com)

Ak vás tieto stavby zaujali, neprehliadnite ani pokračovanie článku. Pozrite si zvyšok architektonických skvostov, ktoré budú zdobiť svetové metropoly!

DomiCe

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14