Tvorcami projektu sú Inštitút pre výpočtový dizajn (ICD) a Inštitút pre stavebné konštrukcie a konštrukčný dizajn (ITKE) na Univerzite v Stuttgarte. Ich víziou bolo vytvoriť silné organické konštrukcie z ľahkých materiálov, a to vďaka výpočtovým optimalizáciám. Ideálnym zdrojom inšpirácie je práve skúmanie biológie, ktorá vo svojej dokonalosti prináša mnoho riešení, ktoré je možné transformovať do veľmi efektívnych konštrukcií.
BUGA Fibre
Z poznatkov z biológie a morfológie vieme, že väčšina prírodných konštrukcií je tvorená sieťami vlákien, napríklad z celulózy či kolagénu. Tieto poznatky slúžili ako základ na vytvorenie pavilónu, ktorý pozostáva zo 150 000 metrov dokonalo usporiadaných karbónových a sklenených vlákien.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Výpočtová slučka
Nakoľko umiestnenie každého vlákna závisí od ďalšieho, bolo nemožné začať samostatne, ako to býva pri klasických stavbách. Na vytvorenie konštrukcie tak musela vzniknúť výpočtová slučka, ktorá umožnila vytváranie a automatické optimalizovanie vlákien vzhľadom na ostatné.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Budúcnosť je ECO!
Prvá vznikla sieť sklenených vlákien, ktoré boli následne vystužené karbónovými. Výroba jedného komponentu zabrala od 4 do 6 hodín. Vo finále tak môžeme pozerať na dokonalé spojenie vedy a technológie, ktoré sa s hmotnosťou len 7,6 kg/m² rozprestiera na 400 m². Nejedná sa len o vizuálne výnimočnú, ale aj materiálovo efektívnu stavbu, nakoľko pri jej vzniku nevznikol žiaden nadbytočný odpad.
Vo svete našťastie vzniká čoraz viac projektov, ktoré spájajú architektúru s prírodou. O projektoch, ktoré rešpektujú ekológiu a zároveň skrášľujú mestá sa dočítate aj v našom článku Dokonalé spojenie s prírodou od Grant Associates.
BUGA Wood
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Digitálna doba
Druhý pavilón je konštruovaný z dreva a demonštruje nový prístup k digitálnej drevostavbe. Projektu predchádzal vyše 10-ročný výskum morských ježkov, ktorých dosková kostra ponúka ideálne riešenie na minimalizovanie hmotnosti a množstva zakomponovaného materiálu. Stavba je postavená za použitia 376 dokonalo spojených, veľkých a dutých drevených segmentov. Každý z týchto dielov je tvorený polygonálnym prsteňom, ktorý je z oboch strán prekrytý tenkými drevenými doskami, pričom otvor na spodnej doske poskytuje prístup k skrytým spojom počas montáže.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zakrivený pavilón s rozlohou 500 m² postavili 2 ľudia za 10 dní, a to bez akejkoľvek nosnej konštrukcie.
Poznáte niekoho, koho zaujíma inovatívny prístup k architektúre? Pošlite mu tento článok, alebo ho označte v komentári. Nezabudnite nám tiež napísať, či sa vám tieto projekty páčia.
Baška
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.