Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Čo netreba zanedbať pri hrubej stavbe? Radia skúsení odborníci

NEPODCEŇUJTE

význam projektovej dokumentácie. Venovať pozornosť príprave sa rozhodne oplatí. Dokumentácia by mala zodpovedať vašim požiadavkám a predstavám na maximum. Premyslite si, ako bude dom na parcele umiestnený vzhľadom k svetovým stranám, koľko má mať miestností, aké budú jeho rozmery, ktorý materiál použiť… Zmena projektu obvykle so sebou nesie nemalé finančné náklady či časové prestoje.

VYBERAJTE

serióznych a spoľahlivých partnerov. Každý chce postaviť za výhodnú cenu. Ale objektívnym ukazovateľom výhodnosti je pomer cena/kvalita/odbornosť/služby. Dobre zvážte, s kým sa spojíte. Viete napríklad, že sú stavebniny, ktoré odkúpia späť materiál, ktorý vám zostal? Tento benefit vám môže ušetriť pekných pár stoviek.

Dajte si pozor aj na dokumenty, ktoré musíte zabezpečiť pre legálnu výstavbu. Toto je dobré vedieť!

DOHODNITE

si stavebný dozor – SKUTOČNÝ! V rámci znižovania nákladov si mnohí stavebníci zariadia dozor len na papieri. A to je škoda. Pripravia sa tým o cenné informácie od niekoho, kto stavbám skutočne rozumie. Stavebný dozor sprevádza investora po celú dobu výstavby,  pri vybavovaní povolení, výbere dodávateľov a materiálov, samotnej realizácii až po zápis do katastra.

NEPODCEŇUJTE

komunikáciu, pýtajte sa. Než zvolíte akúkoľvek firmu alebo remeselníka, či objednáte materiál, hovorte najlepšie so skutočnými odborníkmi, ktorí sa na trhu pohybujú dlhšiu dobu. Pomôžu vám zorientovať sa v ponuke, vysvetlia súvislosti aj možné úskalia, poskytnú výhody a to často zadarmo v rámci iných služieb.

ROZHODUJTE

Platíte a posledné slovo je teda vaše. Nenechajte sa obalamutiť nereálnymi termínmi alebo cenovými ponukami. Rozhoduje ten, kto platí. A to ste vy! Keď uhradíte faktúru, budú sladké reči preč a ostáva len serióznosť partnera alebo kvalita výrobku.

VYUŽÍVAJTE služby

Pokiaľ staviate svojpomocne a nie ste práve od fachu, vyžívajte služby, ktoré ponúka napríklad dodávateľ materiálu. Bezplatne tak môžete získať výpočet spotreby tvárnic, odbornú konzultáciu, založenie stavby, požičanie náradia a ďalšiu užitočnú pomoc. Podmienky služieb si vždy dôkladne preštudujte.

BUĎTE OPATRNÍ

keď je treba. Trochu zveličene povedané, ale keď budete s tvárnicami jazdiť po tankodrome a potom ich vyložíte na oranisku, nedivte sa, že z materiálu budú puzzle.

NEPREKLADAJTE

zbytočne, nechajte ich ležať. Tvárnice by mali zostať na paletách až do doby, keď ich budete VY alebo vami platená firma jednu po druhej odoberať a murovať. Oplatí sa mať na stavbe k dispozícii paletový vozík. Nestratíte silu pri presune jednotlivých tvárnic a zachováte ich kvalitu.

Čakáte na spomínanú výstrahu? Tu je!

NIKDY, NIKDY , ALE NAOZAJ NIKDY NEZABUDNITE MYSLIEŤ DOPREDU. Nemyslite len na to, čo sa robí teraz, ale hlavne na to, čo bude potom (časovo, ekonomicky aj technicky). Myslite dopredu – zhodnoťte svoje možnosti a schopnosti, porovnajte ponuky trhu, zaoberajte sa detailne prípravou stavby a hľadajte také riešenia, ktoré vás uspokoja nielen teraz, ale zúročia sa aj do budúcna.
Je to vo vašich rukách… Murujte s rozumom!

hrubá stavba domu v modernej štvrti
Photo by Maria Orlova on Pexels

Zdroj článku: https://www.asb.sk/

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 8x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14