Zaha Hadid Architects predstavili objemné pixely – VOXELY

Spoločnosť Zaha Hadid Architects vytvorila pre ostrov Roatán v Karibiku nový projekt tzv. Roatán Próspera Residences. Ide o obytné jednotky spĺňajúce špecifické ekologické a sociálne kritériá zamerané na rozvoj bývania na tomto najväčšom ostrove v Hondurase.

0
13
Súčasná verzia projektu Roatán Próspera Residences od Zaha Hadid Architects
Photo by https://www.archdaily.com/944610/zaha-hadid-architects-creates-residential-project-for-honduras-in-the-caribbean

Dizajn týchto rezidencií berie do úvahy podnebie, terén a kultúru v danom prostredí. Projekt sa zameriava na výstavbu z existujúcich miestnych materiálov, využíva miestnu pracovnú silu a výrobné zariadenia, aby sa podporila ekonomika krajiny. Konštrukčné prvky sú vyrobené z lokálneho obnoviteľného dreva. Použitím digitálnych informačných technológií možno odpad, znečistenie, uhlíkovú stopu a energiu znížiť na minimum. Lepšiu kvalitu stavby dosiahnu výrobou jednotlivých komponentov či celých jednotiek mimo staveniska. Ide o tzv. modulárny systém tvorený z ,,jednotlivých dielov“, ktoré sa už poskladajú priamo na mieste.

Jednotky 3D priestoru

Vlastníci domov môžu plánovať svoje bývanie podľa priestorových potrieb a spojiť sa s miestnymi dodávateľmi. Princíp, ako to funguje zjednodušene, je, že majitelia získajú jednotky 3D priestoru (tzv. objemové pixely/voxely). Jeden voxel má výšku 4 metre a rozlohu 35 metrov štvorcových. Ich sídla budú algoritmicky vypočítané tak, aby vyhovovali zvolenému usporiadaniu voxelov. To dáva najmenej 15 000 rôznych variáciímaximálne môžu zapojiť 5 voxelov (175 metrov štvorcových).

DomiCe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto