Dnes je 28.septembra 2022, meniny má Václav

Kedysi plne funkčný mlyn, dnes dokonalá víkendová vila

Šarmantný mlyn

Dom je nazvaný podľa svojej pôvodnej funkcie – The Berwyn Mill. Hoci je plne zrekonštruovaný, architekti zo štúdia DMD Group sa rozhodli ponechať miestu jeho šarm a zachovať určité pôvodné rysy stavby. Preto tu nájdeme kamenné základy a pozostatky kamenných priečok, rovnako ako pôvodné trámy či zrenovované masívne dvere s kovaniami.

Stavba pôsobí na prvý pohľad ako tradičný kamenný dom, ktorý má za sebou bohatú históriu. Pozemok okolo domu je upravený štrkom, drevenou drťou, rastlinstvom a v určitých častiach je spevnený betónom a kameňmi.

Vila ako z rozprávky

Pozemok je skutočne očarujúci – mlyn obklopuje zmiešaný les aj vodný tok, ktorý v okolí vytvára kaskádovité vinutie pripomínajúce malé vodopády. Interiér korešponduje s tradičnou povahou exteriéru, najmä čo sa týka materiálového riešenia.

Hlavné slovo vo vnútornom priestore má drevo. Či už vo forme podláh, dverí, odhalených trámov, schodov, okenných obstavieb, či masívneho nábytku v jedálni. Po dreve vedie kameň. Túto nádhernú naturálnu kombináciu dopĺňajú biele steny a prírodné materiály (textílie v spálňach či na sedacej súprave). Vďaka veľkoformátovému zaskleniu na prízemí a priestranným oknám na podlaží je interiér efektívne presvetlený prirodzeným svetlom.

Útulná atmosféra 

Napriek skromnému zariadeniu (máme na mysli objem, nie kvalitu zariadenia) dom nepôsobí stroho ani nevľúdne. Výber materiálov a interiérový dizajn urobili svoje. Príbytok víta útulnou atmosférou a priam pozýva na trávenie príjemných chvíľ v kruhu blízkych.

Projekt je príkladom toho, že aj starý opustený mlyn je možné zrekonštruovať do krásnej podoby. Vzhľad nepôsobí na okolie rušivo či extravagantne. Spĺňa požiadavky na komfortný pobyt a relaxačné miesto pre obyvateľov.

Pri podobnej rekonštrukcii, v rámci ktorej je zachovaná podstatná časť stavby, sa môže podariť vytvoriť skutočne očarujúci architektonický vizuál. Obnova spĺňa nielen ekonomickú požiadavku (nie je potrebná nová stavba, ušetrí sa materiál aj práca), ale berie sa do úvahy aj historicko-ekologický aspekt. Zachováva prostredie, miestnu architektúru a určitú „recykláciu“ chátrajúcej stavby, ktorá časom stratila svoju funkciu.

Momentálne už mlyn našiel svojho majiteľa, v roku 2013 bol aj s pozemkom na predaj za približne milión dolárov.

Zdroj článku: asb.sk

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 3x
  • 0x
  • 0x
  • 4x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie