Kávová fabrika v Tbilisi je príkladom industriálnej architektúry

Radi vám prinášame novinky a zaujímavosti zo sveta dizajnu a architektúry. Kávová fabrika v Gruzínku je ocenená budova cenou ArchDaily & Strelka 2019 v kategórii industriálnych stavieb. V Gruzínsku je high-tech firma Meama jednotkou v obchodovaní s kávou. Sídlo ich dokonale reprezentuje a dokazuje ich funkčné, flexibilné a ekologické princípy. Pozrite sa s nami do Tbilisi a prečítajte si viac o súčasnej architektúre.

0
28
Kávová fabrika v Gruzínsku - okrajová časť mesta Tbilisi
Photo by asb.sk
Betónový monolit

Nová budova kávovej fabriky sa nachádza na okraji mesta. V tesnej blízkosti je diaľnica spájajúca centrum mesta s letiskom. Budovu však architekti veľmi pekne a príjemne zasadili do tohto prostredia tak, aby z lukratívneho pozemku vyťažili maximum. Veľkým plusom je borovicový les, ktorý sa stal súčasťou „stromovej záhrady“.

Pod jednou strechou sa vykonávajú všetky stupne spracovania kávy. Zaujímavosťou je, že v tejto modernej stavbe sa vyrábajú aj samotné kapsuly (Meama je jediná firma, ktorá vyrába kapsuly pre americký aj európsky trh) a kávovary. Ich kancelársky kávovar je dokonca plne ovládateľný cez mobilnú aplikáciu.

Budova firmy Meama sa delí na dve časti. Tá väčšia je určená výrobe a menšia časť slúži na administratívnu činnosť. Súčasťou sú priestory, kde sa uskutočňujú ochutnávky či reprezentatívne výstavy o káve. Firma si buduje vlastnú identitu poctivo. Pri návrhu dbali autori na to, aby bol objekt prepojený s prírodou a aby fabrika nevyzerala ako fabrika.

Kávová fabrika v Gruzínsku - okrajová časť mesta Tbilisi
Photo by asb.sk
Betónová obálka

Priestor sa prispôsobil výrobe a zároveň si zachoval flexibilitu. Samotná geometria stavby pripomína zložený papier. Svetlo do interiéru preniká cez tri átriá. Majú príznačný názov – svetelné šachty. Toto architektonické dielo disponuje zelenou strechou s rozlohou 3 680 m2.

Kávová fabrika v Gruzínsku - okrajová časť mesta Tbilisi
Photo by asb.sk

V okolí a na streche sa rozhodli vysadiť miestne trávy a byliny. Tento moderný spôsob tepelnej izolácie efektívne zachytáva dažďovú vodu a má vysoko estetický charakter. Zeleň sa objavuje nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Zelená farba kontrastuje s pohľadovým betónom vnútri objektu a zjemňuje jej technický vzhľad.

interiér kávovej fabriky v Gruzínku - firma Meama
Photo by asb.sk
interiér kávovej fabriky v Gruzínku - firma Meama
Photo by asb.sk

Ako sa vám páči industriálny vzhľad fabriky kombinovaný s prírodnými prvkami? Je podľa vás projekt Meama industriálnou architektúrou prezentujúcou stavbu 3. tisícročia? Podeľte sa s nami o svoj názor na architektúru aj v komentároch.

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto