Dnes je 02.júla 2022, meniny má Berta

Architektonický seriál: Ako si užívame modernú architektúru?

V ďalšej časti architektonického seriálu sme sa porozprávali s Andrejom Olahom. Pred šiestimi rokmi založil spolu s Filipom Marčákom vlastný ateliér Grau, ktorý sídli v Bratislave. Ako jeden z mladších ateliérov na Slovensku sa zaoberajú prevažne interiérovým dizajnom, ale čoraz väčšmi sa špecializujú aj na väčšie stavby, či rodinné domy. Tie dopĺňajú ich portfólio a rozširujú záber zručností. Kolektív, ktorý sa v ateliéri zišiel, funguje ako jeden organizmus, spoločne vytvára hodnotné diela a prispieva k slovenskej architektúre.

Andrej sa snaží slovenskú architektúru propagovať verejnosti už od skončenia vysokoškolského štúdia. Napríklad prostredníctvom občianskeho združenia ARCHTUNG, v ktorom pôsobí. ARCHTUNG stojí aj za dokumentárnym seriálom Ikony, vysielaným momentálne vo verejnoprávnej televízii. Aj tento projekt je dôkazom toho, že Slovensko má kvalitných odborníkov v tejto oblasti už celé desaťročia.

Práca ako posolstvo

Hoci to je “povolanie, ktoré ma človek stále v hlave” a viacerí z tohto fachu sa zhodujú v tom, že sa od neho nedá len tak odstrihnúť, je to profesia, ktorá človeka napĺňa. Tento nikdy nekončiaci proces je o hľadaní spôsobov, správnom výbere materiálov, precíznosti, ale aj o komunikácii. Bohatý trh je plný rozličných materiálov, farieb a kombinácií, s ktorými sa architekt musí naučiť pracovať. Toto vzdelanie však prichádza s praxou a doplnené je aj vlastnou cieľavedomosťou. Čo dokazuje kvalita priestorov aj spokojnosť klientov.

 „Po architektúre treba chodiť“

Kvalitne spracované interiéry, ale aj exteriéry v sebe nesú posolstvo. Obsahujú niečo, čo prijímateľa natoľko zaujme, že to v ňom zanechá dobrý pocit a emóciu. Sledovať nielen moderné trendy, ale aj prerod jednotlivých štýlov je obohacujúce. Architektonický ateliér Grau je známy aj tým, že upúšťa od nadmerného dekorovania a skôr necháva vyznieť štruktúru a priznať konštrukcie či materiál zámerne.

Aká je práca architekta?

O kvalite a spokojnosti vedia najviac povedať referencie a spokojní zákazníci. Na tom sa nikdy nič nezmení. Čo však zaručene nesmie chýbať architektovi? Flexibilný a všestrannejší pohľad. Vo svojej práci chce ako profesionál naplniť potreby klienta aj užívateľa. Práca architekta spočíva aj v tom, aby navrhol projekt tak, aby naplnil zámer a víziu, s ktorou do projektu šiel na začiatku. Architekt nazerá na projekt v istom kontexte, zohľadňuje množstvo parametrov, noriem a obmedzení, ktoré akýkoľvek priestor má.

Porozprávali sme sa aj s Andrejom, ktorý nás trošku do svojej profesie zasvätil.

Čo si predstavíte vy, keď sa povie dizajn a architektúra? Dennodenne trávime čas v interiéri, ale málokedy si uvedomujeme, ako to prostredie na náš vplýva a predovšetkým kto ho formuje. Nech už sa jedná o interiérových dizajnérov, architektov, stavebníkov, investorov alebo ďalšie profesie. Všade, kam sa pozrieme, je vidieť ich rukopis. Čo hovoríte na túto službu vy? Je podľa vás táto profesia atraktívna? Napíšte nám koment, budeme sa tešiť.

Morena

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 4x
  • 8x
  • 0x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14