Štadión Vtáčie hniezdo sa stane ozdobou už druhej olympiády

Pekinský národný štadión bude ako jediný na svete hostiť otvárací ceremoniál letných aj zimných olympijských hier. Po jeho dostavbe v roku 2008 tu boli zahájené 29. letné olympijské hry. V roku 2022 sa atléti z celého sveta opäť stretnú práve na tomto štadióne.

0
22
Pekinský národný štadión
Autor fotky: FRFOTO na Pexels

Okrem tohto netradičného prvenstva, je Pekinský národný štadión zaujímavý aj svojou architektúrou. Stačí jediný pohľad a hneď vám bude jasné, prečo dostal prezývku vtáčie hniezdo. Začnime ale od začiatku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lee San Nien (@magicporridgepot)

Vtáčie hniezdo v číslach

Stavba tohto štadióna začala v roku 2003 a bola dokončená pred olympiádou v Číne. O tom, že nešlo o lacnú záležitosť, vás presvedčia čísla. Pekinský národný štadión stál viac ako 423 miliónov dolárov. Zaujímavosťou je, že sa skladá z dvoch častí. Vnútorná časť je obkolesená oceľovou konštrukciou. Práve ona umocňuje efekt vtáčieho hniezda.

Najvyšší bod: 68,5 metra

Dĺžka: 333 metrov

Šírka: 294 metrov

Kapacita: 80 000 divákov

Hĺbka základov: 37 metrov

Vedeli ste, že? Pekinský národný štadión bol navrhnutý tak, aby ustál aj zemetrasenie s magnitúdou 8 stupňov Richterovej stupnice.

Zaujal vás tento štadión? Nezabudnite nás sledovať na sociálnych sieťach a neuniknú vám ani ďalšie zaujímavé stavby z domova aj zo sveta.

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto