Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Majlis: Miesto, kde sa odovzdávali poznatky, ožilo v Benátkach

Majlis je tradičné islamské miesto určené na rôzne stretnutia. V minulosti takéto priestory využívali predovšetkým ľudia žijúci kočovným životom na stretnutia, kde si odovzdávali poznatky a nápady. Autor chcel pritiahnuť pozornosť na tieto stavby, ktoré sú zaradené aj do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Majlis
Zdroj foto: dezeen.com

„Cieľom je pritiahnuť pozornosť na dôležitosť medzikultúrneho dialógu a vzájomného vzdelávania, ako prostriedku na ceste k riešeniu mnohých súčasných problémov“ hovorí Fahad Al-Attiya, výkonný riaditeľ organizácie Caravane Earth, ktorá projekt iniciovala. 

Konštrukcia z bambusu a ručne tkaných textílií je inštalovaná v záhradách Baziliky San Giorgio Maggiore v Benátkach v rámci 17. Benátskych bienále architektúry. 

Vedeli ste, že? Po skončení bienále bude táto konštrukcia putovať po iných krajinách a mestách. Okrem iného bude umiestnená aj v Katare na majstrovstvách sveta vo futbale 2022.

Odborníci na bambus Vélez a Stefana Simic, ktorí spoločne vedú štúdio Gigagrass, využili svoje odborné znalosti na návrh konštrukcie s kupolovitým tvarom a vystupujúcim strešným plášťom.

Majlis môže mať skutočne akúkoľvek podobu. Toto dielo je vytvorené z bambusu a textilu ručne tkanom v pohorí Atlas. Bambus označuje Vélez vďaka jeho vlastnostiam za rastlinnú oceľ. Podľa neho predstavuje dokonalú kombináciu sily, ľahkosti a udržateľnosti. 

Majlis
Zdroj foto: dezeen.com

Vedeli ste, že? Architekti nemohli prísť do Benátok osobne inštalovať túto konštrukciu. Preto museli na diaľku spolupracovať s miestnymi remeselníkmi, aby všetky komponenty postavili na mieste. 

Čo hovoríte na túto stavbu? Podeľte sa o vaše názory v komentároch. 

Mirka 

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 4x
  • 1x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie