Čo budete potrebovať?
- Lazúru na drevo
- Brúsny papier
- Brúsku
- Aspoň 2 štetce
- Metličku alebo handričku na začistenie povrchu
- Špachtľu
- Rukavice
- Ochranné okuliare
- Rúško alebo iná ochrana dýchacích ciest
Príprava dreva
Tak ako vždy, aj pri tomto procese nezabúdajte na dôkladnú prípravu. Aby ste sa vo finále tešili z vydareného výsledku, povrch si pred náterom prichystajte. Ako? Začnite tým, že odstránite všetky nečistoty. Na dreve v exteriéri sa môžu nachádzať pavučiny, mach či živica. Pri čistení vám môže pomôcť špachtľa a metlička. Ak by ste ich neodstránili, riskujete, že ich lazúra zvýrazní.
Následne na rad prichádza brúsenie. Použiť môžete elektrickú brúsku, ktorá vám prácu uľahčí. Pri práci s ňou si nezabudnite chrániť ruky, oči aj dýchacie cesty. Drobné nedokonalosti môžete vo finále zahladiť brúsnym papierom.
Všetok prach, ktorý vznikol pri brúsení, musí preč. Oprášte ho metličkou alebo väčším štetcom. Ak chcete ten istý štetec použiť aj na natieranie lazúry, poriadne ho očistite.
Náter lazúrou
Suché a prebrúsené drevo môžete natrieť impregnačným náterom. Ten sa odporúča vtedy, keď je drevo vystavované dažďu a iným poveternostným podmienkam. Po zaschnutí impregnačného náteru, môžete začať s natieraním lazúry. Keďže existuje niekoľko druhov lazúr, vždy sa riaďte podľa inštrukcií na obale. Vo všeobecnosti však platí, že to s hrúbkou vrstiev netreba ani preháňať, no rovnako by ste nemali na lazúre ani šetriť.
Najvhodnejšie je natierať drevené povrchy lazúrou pri teplotách od 20 do 25 °C. Pri nízkych teplotách by schla príliš dlho. Počas horúcich dní zase príliš rýchlo.
Aký drevený povrch u vás doma sa chystáte oživiť lazúrou? Napíšte nám do komentára.
Mirka
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.