Dnes je 24.februára 2024, meniny má Matej

Casa Amapa: Dom vyrastajúci zo zeme mexického lesa

Návrat k prírode

Aby mal čo najmenší vplyv na okolité lesy, je dom navrhnutý a postavený okolo už existujúcich stromov. Dom je postavený na úbočí a vytvára dve úrovne. V spodnej časti sa nachádzajú obytné priestory. Otvorená horná časť zase ponúka priestranné strešné terasy, vyhliadkové plošiny či malú záhradu. Pre jeho obyvateľov sa tak stáva ideálnym miestom pre spojenie s prírodou a reflexiu.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa René Pérez Gómez (@reneperezgomez)

Vráťme sa ale k terasám. Tie sú zozadu chránené vysokými betónovými stenami a sú prispôsobené pre dokonalé výhľady smerom dolu kopcom. Terasy sú s obytnou časťou spojené otvoreným schodiskom. Tá zase poskytuje obývací, kuchynský a jedálenský priestor a hlavnú spálňu s vlastnou kúpeľňou. Menšie krídlo orientované na západ obsahuje dve menšie spálne s vlastnou kúpeľňou. Priestor na parkovanie bol zastrčený za betónovými stenami a do lesa vedie jednoduchá príjazdová cesta so zhlukom existujúcich stromov.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa René Pérez Gómez (@reneperezgomez)

Dom vyrastajúci zo zeme

Pérez Gómez uviedol, že jeho cieľom bolo, aby dom vyzeral, akoby sa jeho múry vynorili zo zeme. Betónový interiér vytvára dojem, ako by išlo o vydlabaný jaskynný priestor. Jeho jednotlivé časti sú rozdelené murovanými stenami. Okná sú zasadené hlboko do betónových múrov domu s tenkými kovovými balustrádami a rámujú nerušené výhľady do lesa. „Každý z priestorov domu má odlišný a jedinečný výhľad na les, pričom je toto spojenie s lesom neustále udržiavané,“ dodal architekt pre portál dezeen.com.

Čo hovoríte na projekt domu Casa Amapa v mexickej Guadalajare? Napíšte nám váš názor do komentára. Pre viac zaujímavostí zo sveta architektúry nás nezabudnite sledovať aj na sociálnych sieťach.

Mirka

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 0x
  • 0x
  • 6x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie