Riešenie pre ľudí bez domova: Komplex z lodných kontajnerov

Z prepravných kontajnerov sa rozhodli vytvoriť ubytovanie pre ľudí bez domova. Pozrite sa na projekt firmy NAC Architecture a Bernards v Los Angelels.

0
13
Farebné prepravné kotajnery
Zdroj foto: aklizm on Shutterstock
Z bývalého parkoviska bývanie pre ľudí bez domova

Komplex Hilda L Solis Care First Village je pomenovaný po Hilde L Solisovej, ktorá predsedá dozornej rade County County LA. Zariadenie vytvorila spoločnosť NAC Architecture, ktorá má niekoľko pobočiek v USA a kalifornský Bernards, staviteľ a spoločnosť zaoberajúca sa správou stavieb. Firmy spolupracovali s oddelením verejných prác okresu LA County. Na mieste sa v minulosti nachádzalo parkovisko a malo sa z neho stať miesto na prestavbu novej väznice. Všetko sa však zmenilo, keď úradníci začali skúmať možné využitie. Pri analýze však odhalili čísla, ktoré ich presvedčili.

Vedeli ste, že? V oblasti Los Angeles žije takmer 60 000 ľudí bez domova.

„Vzhľadom na to, že populácia ľudí bez domova rastie a je stále viac ohrozená, bola táto potreba okamžitá,“ uviedol tím pre portál dezeen.com.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Urbanize LA (@urbanizela)

Komplex plný zaujímavých riešení

Pre nepravidelne tvarované miesto tím vymyslel sériu jednoúrovňových štruktúr a dvojicu viacúrovňových budov. Použité boli tri rôzne modulárne komponenty: repasované prepravné kontajnery, montované jednotky s dreveným rámom a mobilné jednotky.

„Návrh, povolenie a výstavba projektu boli agresívne urýchlené, aby uspokojili zvýšenú potrebu ľudí žijúcich v uliciach Los Angeles uprostred pandémie,“ hovoria zástupcovia NAC Architecture.

Zariadenie s rozlohou 5 946 metrov štvorcových bolo dokončené za šesť mesiacov. Ponúka 232 bytových jednotiek spolu so spoločnou budovou, v ktorej sa nachádza kuchyňa, jedáleň, práčovňa a administratívne priestory.

„Prepravné kontajnery sú naskladané, upevnené na mieste a používajú pripevnenú konštrukciu otvorených chodieb a schodísk, ktoré uľahčujú prístup do každej jednotky,“ vysvetľujú predstavitelia spoločnosti NAC Architecture.

Čo ponúkajú bytové jednotky z kontajnerov?

Budovy sú natreté bielou a jasnými odtieňmi žltej a oranžovej. Aby boli nákladné kontajnery vhodné na bývanie, tím do nich vyrezal veľké okná a úplne izoloval steny a strop. Každý kontajner obsahuje dve obytné jednotky. Apartmány sú vybavené posteľou, mikrovlnnou rúrou, malou chladničkou a vlastnou kúpeľňou. Prepravné kontajnery renovovala kalifornská spoločnosť Crate. Všetky jednotky v komplexe majú aj vlastné vykurovacie a ventilačné systémy.

A koľko celý tento projekt stál? Podľa oficiálnych stránok stál 57 miliónov dolárov.

Čo hovoríte na toto dizajnové a šikovné riešenie pre ľudí bez domova? Vedeli by ste si predstaviť niečo podobné aj na Slovensku? Napíšte nám do komentárov.

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto