Dnes je 26.septembra 2022, meniny má Edita

Inštalácia v uliciach Londýna, do ktorej sa môžete započúvať

Zhluk farebných trubíc

Unikátny objekt Sonic Bloom je interaktívnou inštaláciou, ktorá vás zaujme už z diaľky. Zhluk farebných trubíc hrá rôznymi farbami i zvukmi. Červené, modré a žlté trubice sú usporiadané tak, aby pripomínali rozkvitnutý kvet. Práve tvar inštalácie stojí aj za jej originálnym názvom.

Výber farieb nebol náhodný. „Vybral som si primárne farby, pretože som dyslektik a pomáhajú mi pri čítaní,“ povedal návrhár Suzuki pre portál dezeen.com. “S týmito jasnými rozdeleniami môžu ľudia ľahko identifikovať prechod zvuku,” dodal.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yuri Suzuki (@yurisuzukilondon)

O čo ale ide? Pomocou inštalácie Sonic Bloom môžu spolu ľudia komunikovať skutočne netradičným spôsobom. Trubice zachytávajú hluk z prostredia a zosilňujú ho. Niektoré z trubíc smerujú nahor, aby zachytili zvuky mesta.

Vedeli ste, že? Trubice boli vyrobené spoločnosťou Alter-Projects. „Pevne veríme, že umenie a dizajn môžu zmeniť mestá, priestory aj mysle,“ vysvetlila zakladateľka Alter-Projects Anne-Laure Pingreounová.

Socha s pridanou hodnotou

Usporiadanie inštalácie obsahuje sedadlá a trubice na rôznych úrovniach, aby sa zaistilo, že k interakcii so sochou budú pozvaní ľudia všetkých vekových skupín. Suzuki to označil za dôležitý aspekt jeho práce. „Osobne si myslím, že iba socha stojaca na verejných  priestranstvách neposkytuje komunite dostatočnú funkciu,“ vysvetlil dizajnér. „Ak ju však ľudia aktívne používajú, potom má umenie v týchto miestach zmysel.“

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yuri Suzuki (@yurisuzukilondon)

Zažite ju aj vy

Kde presne môžete tento objekt nájsť? Inštalácia bude sprístupnená pre verejnosť v záhradách Brown Hart Gardens v londýnskej štvrti Mayfair, v blízkosti mestskej nákupnej štvrte Oxford Street, kde zostane celých 12 mesiacov. Ak sa však nechystáte na výlet do metropoly Veľkej Británie, nemusíte prísť o jedinečný zážitok z tohto diela. Sonic Bloom bude zaznamenávať hlasy používateľov, ktoré budú následne transformované do animácií kvetov zdieľaných na webovej stránke. Na túto stránku si budú môcť kliknúť ľudia z celého sveta.

Inštalácia bola navyše navrhnutá tak, aby ju bolo možné demontovať a znova ľahko namontovať na iné miesta, a tak sa zabránilo plytvaniu materiálom.

V ktorom meste by ste radi videli túto unikátnu inštaláciu vy? Napíšte nám do komentárov.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 2x
  • 0x
  • 1x
  • 5x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie