Výstava ručne kreslených skíc nábytku z archívu značky TON

Pražská galéria OKOLO vystavuje ručne kreslené skice nábytku z archívu značky TON. Pozrite sa s nami na aktuálnu výstavu Ohyb na papíře s podtitulom Nábytkářské výkresy z archivu značky Ton.

0
4
Skica stoličky
Autor fotky: Karol D na Pexels
Poklad skrytý v archívoch

Výstava vznikla pri príležitosti vydania knihy +­ 160, ktorú v tomto roku vydala spomínaná nábytkárska spoločnosť. Práve pri jej zostavovaní narazili autori na nepublikované skice z čias, keď dizajnéri tvorili návrhy ručne na technické výkresy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa OKOLO GALLERY (@okologallery)

„Úplne bravúrny výkon technických výkresov nábytku nás motivoval v archíve ešte raz zapátrať a vystaviť v galérii OKOLO vzorku týchto neobyčajne precíznych nábytkárskych návrhov. Výstava Ohyb na papíře tak predstavuje niekoľko výkresov, ktoré vznikli v päťdesiatych, šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, predovšetkým v rámci nábytkárskych súťaží ÚBOK alebo Ministerstva spotrebného priemyslu a národného podniku TON. Drvivá väčšina týchto návrhov nebola nikdy realizovaná,“ uvádzajú autori výstavy na oficiálnej stráne okologallery.cz.

Známi i neznámi autori

Vedeli ste, že: Kurátorom výstavy je Adam Štěch.

Výstava tak ponúka náhľad do práce vtedajších popredných, ale aj menej známych dizajnérov a tvorcov. „Všetci ale majú spoločné výnimočné výtvarné bravúra a nadčasový dizajn odrážajúci vtedajšie aktuálne trendy medzinárodného povojnového dizajnu. Aj preto zostávajú tieto návrhy v archíve značky TON stále zabudnuté a ešte len čakajú na svoje plné zhodnotenie,“ tvrdia autori.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Kloss (@zerwox)

Na výstave môžete nájsť diela Miroslava Navrátila či dizajnérov značky TON Radomíra Hofmana a Antonína Šumana.

Výstava potrvá do 9. novembra tohto roka. Prídete si ju pozrieť na vlastné oči? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto