Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Priestory školy silne spojené s prírodou aj vďaka korku

Spojenie s prírodou

Casa da Árvore alebo Dom na strome bol navrhnutý tak, aby podporoval úzke spojenie s vonkajším prostredím a blízkym borovicovým lesom. Učebne sa otvárajú na centrálne nádvorie obklopené sériou krytých terás.

„Myšlienka prepojenia tried s vonkajším priestorom bola východiskovým bodom pre rozvoj tohto projektu,“ vysvetlili zástupcovia Contaminar Arquitectos pre portál dezeen.com.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Contaminar Arquitectos (@contaminar.arquitectos)

 “Tento predpoklad nám spolu s veľkými oknami umožnil vytvoriť triedy, v ktorých sa vnútorný priestor javí ako rozšírenie exteriéru, čím sa vytvorilo silné spojenie s prírodou,” dodali.

Korok a betón

Základná konštrukcia z betónu a plochých striech je obložená korkovými škridlami položenými tak, aby vytvárali rytmus tenkých medzier medzi panelmi v exteriéri.

Vchod do školy s drevenými dverami vyrobenými na mieru vedie po nízkej rampe priamo do priestoru centrálneho nádvoria. Do interiéru je vidieť vďaka skleneným posuvným dverám.

Vnútri nádvoria je tiež vidieť používanie korkových panelov ako obkladov horných častí budovy, ktoré pokrývajú stropy vonkajších prístreškov. „Použitie prírodného korku ako obkladového materiálu nás spája s prírodou,“ dodáva štúdio.

Betónové piliere sú obklopené sedacími časťami koncipovanými ako kmene stromov. Stred nádvoria je pokrytý trávou. Nechýba ani vysadený strom.

Interiéry triedy boli ponechané otvorené a flexibilné, aby umožňovali rôzne usporiadania a prepojenia s exteriérom.

A čo poviete vy na túto unikátnu školu v Portugalsku? Napíšte nám váš názor do komentára.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 2x
  • 0x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie