Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Manuál participácie pomôže samosprávam aj developerom

Zapojenie občanov

„Nový manuál participácie sumarizuje doterajšie skúsenosti odborníkov a odborníčok MIB-u a ponúka komplexný návod všetkým, ktorí chcú vo svojich projektoch zlaďovať záujmy rôznych skupín ľudí,“ uvádza oficiálny web mib.sk.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa MIB (@mib.sk)

Takmer tristo strán je určených starostom, primátorom, ale aj neziskovým organizáciám, architektom či developerom. Pomocou presných návodov sa tak môžu dozvedieť, ako pri realizácii projektov zapojiť občanov a interpretovať ich názory. „Ak chce mesto, aby ho obyvatelia pokladali za svoje, musí ich vedieť počúvať. Musí viesť s nimi rozhovor a klásť správne otázky v správnom čase. Preto som rád, že sa kolegom z MIB-u podarilo vydať unikátny manuál, ktorý tu bude pre všetkých. Pre bratislavské mestské časti, ale aj pre akéhokoľvek politika či úradníka z hocakého kúta Slovenska, ktorý to so svojou prácou myslí vážne a zaujíma sa o názory ľudí,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Spokojnosť

Pre lepšiu ilustráciu sú okrem infografiky v manuáli zahrnuté aj konkrétne prípadové štúdie.  „Požiadavky verejnosti na kvalitu života v slovenských mestách rastú. Počas posledných dekád vzniklo množstvo občianskych či profesijných iniciatív, ktoré sa zdola či odboku snažili zmeniť ten svoj kúsok mesta, prípadne svoj záujem deklarovali petíciami, listami, článkami. Značná časť konfliktov pramenila z nedostatočného informovania či zlého vysvetlenia zamýšľaných zmien. Práve participácia je účinný demokratický nástroj, ktorý môže pomôcť vniesť do celého procesu poriadok, vďaka ktorému sa znižujú nezhody a narastá spokojnosť,“ priblížila Milota Sidorová, riaditeľka Sekcie mestských štúdií a participácie v Metropolitnom inštitúte Bratislavy.

Pre viac zaujímavostí nás nezabudnite sledovať aj na sociálnych sieťach.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 9x
  • 0x
  • 1x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie