Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Záchrana Notre Dame ide podľa plánov: Kedy ju otvoria?

Múry sú stabilné

Prvky zabezpečovacej fázy zahŕňali zabalenie a ochranu chrličov katedrály, vystuženie opôr, spevnenie štítov a odstránenie spáleného lešenia.

“To znamená, že katedrála je teraz oficiálne zachránená a jej múry sú stabilné,“ povedal  pre portál cnn.com Jean-Louis Georgelin, prezident organizácie zodpovednej za obnovu.

“Budeme môcť pokračovať vo fáze obnovy a prestavby častí zničených požiarom, aby bola pripravená na opätovné otvorenie pre služby a verejné návštevy v roku 2024,” dodal.

Opätovné otvorenie v roku 2024, o ktorom Georgelin povedal, že bude „víťazstvom pre celé Francúzsko“, splní sľub prezidenta Emmanuela Macrona verejnosti, že rekonštrukčné práce budú dokončené do piatich rokov od požiaru v apríli 2019.

Veža si zachová pôvodný vzhľad

Rekonštrukcia sa má podľa organizácie zodpovednej za dohľad nad prácami začať v najbližších mesiacoch.

Po požiari sa diskutovalo o tom, ako by mala byť prestavaná, pričom bývalý premiér Edouard Philippe navrhol moderný prístup a bola spustená súťaž na prepracovanie veže. Iní chceli, aby zostala tradičná.

Minulý rok však prezident Macron rozhodol, že celá katedrála bude prestavaná presne tak, ako bola. To sa týka aj veže, ktorá bola pôvodne drevená a spadla do plameňov v prvých hodinách požiaru.

“Obnovíme Notre Dame, pretože to očakáva francúzsky ľud,” povedal Macron novinárom na mieste požiaru v roku 2019.

Chystáte sa po obnove katedrály Notre Dame navštíviť túto ikonickú pamiatku? Napíšte nám do komentára.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 1x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie