Dnes je 23.júla 2024, meniny má Olga

Ulica Kataríny Brúderovej: Ako bude vyzerať po revitalizácii?

V rámci projektu Živé miesta bude v bratislavských Vajnoroch revitalizovaná ulica Kataríny Brúderovej. Podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy ide o vhodný príklad toho, ako pristupovať k úprave verejného priestoru v  rezidenčných štvrtiach v okrajovejších častiach hlavného mesta.

Koniec asfaltovým plochám

Program Živé miesta si dáva za cieľ revitalizovať a modernizovať zanedbané verejné priestory v Bratislave. Aj spomínaná ulica Kataríny Brúderovej prejde obnovou, vďaka ktorej sa stane bezpečnejším a príjemnejším miestom pre návštevníkov. Za návrhom obnovy stoja architekti z ateliérov Átrium architekti, ARZ, Livinark a DOXA.

„Na ulici dnes chýba zeleň, tieň a dôvod na tomto mieste pobudnúť. V našom návrhu prinášame riešenie, ako tento verejný priestor sceliť a zatraktívniť, aby v ňom radi trávili čas všetky vekové kategórie. Prioritou zadania je bezpečnosť chodca, spomalenie automobilovej dopravy, vytvorenie jednoliateho bezbariérového verejného priestoru s hojdačkou a lavičkami pre miestnych,“ vysvetľuje podľa portálu mib.sk architekt Ondrej Jurčo z ateliéru DOXA.

Aktuálne je tento verejný priestor známy predovšetkým vďaka studni umiestnenej uprostred križovatky ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej. Studňa vytvára bariéru a vodiči musia na tomto mieste spomaliť. Priestor tiež definujú asfaltové plochy, ktoré sa počas letných dní prehrievajú a sú nevhodné pre akékoľvek aktivity.

Zeleň zabezpečí bezpečnosť i príjemnú mikroklímu

Návrh obnovy ráta s pretvorením časti ulice na pešiu zónu, ktorá by ale neobmedzila dopravnú obsluhu. Priestor by mal byť doplnený zeleňou, ktorá zlepší mikroklímu celého územia. Asfalt nahradia zelené ostrovčeky a lavičky. Alejová výsadba stromov by mala zvýšiť bezpečnosť chodcov, ale aj cyklistov. Okolo spomínanej fontány by mal vzniknúť príjemný priestor pre stretávanie.

Autori sa vo svojom návrhu zamerali aj na využitie dažďovej vody a adaptáciu prostredia na klimatické zmeny. Okrem zelene v podobe stromov, kríkov a trvaliek na mieste vznikne aj dažďová záhrada. „Momentálne sú spadnuté zrážky z veľkej spevnenej plochy spádované buď do priľahlej zelene, alebo kanalizáciou odvádzané preč z  územia. To je dôvod, prečo voda nemá čas ovplyvniť lokálnu klímu,” dodal Ondrej Jurčo.

Portál mib.sk ďalej uvádza, že výber lokality pre projekt konzultoval Metropolitný inštitút Bratislavy s mestskou časťou Vajnory a hlavným mestom. „Celý projekt je dobrou ukážkou spolupráce hlavného mesta, mestskej časti a architektov. Návrh na obnovu tejto ulice prináša úplne nový pohľad na využitie verejných priestorov v rezidenčných štvrtiach mimo centra. Stačí niekoľko zásahov a aj obyčajná ulica sa dokáže zmeniť na miesto, kde budú ľudia radi tráviť svoj voľný čas, tak ako pri svojom dome so záhradou,“ hovorí Marcel Dzurilla, riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov na MIB.

Projektová dokumentácia by mala byť autormi návrhu vypracovaná do konca tohto roka. So samotnou realizáciou sa počíta v priebehu budúceho roka.

Vedeli ste, že? Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice Kataríny Brúderovej je približne 320 000 eur bez DPH. Táto suma by mala pochádzať z rozpočtu hlavného mesta. 

Aký je váš názor na projekt revitalizácie ulice Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch? Podeľte sa s nami o vaše dojmy v komentároch pod článkom.

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie