Dnes je 30.marca 2023, meniny má Vieroslava

Prvý poschodový skatepark na svete búra stereotypy

V prímorskom mestečku Folkestone v Kente navrhlo štúdio Hollaway Studio budovu, ktorú označilo za prvý viacposchodový skatepark na svete.

Priestor pre mladých

V budove F51 sa nad sebou nachádzajú tri skateparky. Napriek tomuto netradičnému usporiadaniu poskytujú plochy najmodernejšie vybavenie pre skateboardistov a jazdcov BMX.

Vedeli ste, že? V budove sa nachádza aj 15 metrov vysoká lezecká stena, boxerský ring a kaviareň na prízemí.

„F51 je o mladých ľuďoch, ide o regeneráciu mesta pre ďalšiu generáciu,“ povedal pre portál dezeen.com architekt Guy Hollaway, zakladateľ Hollaway Studio.

„Bežne by ste nečakali, že skatepark bude v centre mesta. Za normálnych okolností by bol mimo mesta a nebol by súčasťou komunity, zatiaľ čo toto skutočne povzbudzuje mladých ľudí, aby prišli a povedali im: Ste najdôležitejším zákazníkom v meste, pretože ste budúcnosť,“ dodal.

Tri unikátne poschodia

Vďaka fasáde z kovového pletiva sa budova zužuje smerom nahor, aby sa vytvorilo čo najviac priestoru vo vnútri.

Spod kovu vyčnievajú veľké krivky betónu, ktoré odhaľujú spodnú stranu plochy určenej pre skateboardistov. “Vyzerá menšie, ako v skutočnosti je, pretože má veľmi málo okien a tento zakrivený okraj znamená, že nikdy nevidíte koniec budovy,” povedal Hollaway.

Prvé poschodie je známe ako Bowl Floor. Obsahuje bazénovú misu s hĺbkou 2,65 metra a plytšiu misu, ktorá obsahuje rôzne prekážky.

Druhé poschodie, nazývané Street Floor, je navrhnuté tak, aby pripomínalo typickú mestskú krajinu so svahmi, schodiskami, madlami a rímsami. Bol vytvorený s ohľadom na začiatočníkov a má povrch z preglejky. Podlaha Flow Floor, ktorá sa nachádza na treťom poschodí, je tiež tvarovaná z preglejky. Podlaha tu zahŕňa rohové misy, vodopády, sopku a rôzne ďalšie prvky.

Aby sa zabezpečilo, že tieto podlahy budú vzrušujúce a prístupné pre skúsených skateboardistov aj začiatočníkov, Hollaway poveril skate špecialistov Maverick Skateparks a Cambian Action, aby ich navrhli a postavili.

Kľúčovú úlohu v projekte zohrali aj inžinieri z Ramboll, ktorí zabezpečili, že budova bola dostatočne robustná, aby udržala tieto ťažké prvky aj silu tých, ktorí ich používajú.

Lezecké zariadenie vedie popri všetkých troch poschodiach. Okrem 15 metrov vysokej steny, ktorej súčasťou sú dve špeciálne zjazdovky na rýchlostné lezenie, zahŕňa aj boulderingovú oblasť.

Boxerský ring olympijskej veľkosti sa nachádza na prízemí vedľa kaviarne, ktorá je vyzdobená kresbami na skateboarde. Viac umenia nájdete v celej budove, je tu 12 nástenných malieb od miestnych umelcov.

Búranie stereotypov

F51 si objednal milionár Roger De Haan, ktorý investuje do projektov po celom Folkestone.

Toto miesto bolo pôvodne plánované ako parkovisko. Keď si De Haan uvedomil, že potrebuje nahradiť existujúci skatepark nachádzajúci sa pri prístave, kde spolu s architektmi ACME stavia sídlisko, dostal nápad vybudovať ho práve tu. “Myslel si, že autá sú naozaj nudné, a tak sa zrodila myšlienka viacposchodového skateparku,” povedal Hollaway.

“Normálne by sa stalo, že mesto by s najlepšími úmyslami postavilo skatepark na mieste mimo mesta. Ten však nie je spravovaný, takže sa stáva miestom, kde ľudia predávajú drogy, takže skateboarding má zlú povesť. Myslíme si, že táto budova môže zmeniť spôsob, akým ľudia o ňom uvažujú,“ dodal.

Hollaway tiež verí, že F51 bude mať významný vplyv na mladých ľudí vďaka programu riadenia, ktorého cieľom je, aby zariadenie bolo čo najprístupnejšie a podporovalo ho.

Partnerstvo s okolitými školami vytvára vyhradený prístup pre miestne deti za zníženú sumu 1 libru mesačne.

Vedeli by ste si niečo podobné predstaviť aj vo vašom meste? Napíšte nám do komentára.

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 3x
  • 1x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie