Dnes je 22.septembra 2023, meniny má Móric

Ako bude vyzerať Plató nad Staromestskou ulicou v Bratislave

V Bratislave vznikne nad Staromestskou ulicou Plató pre peších. Tento 218 metrov dlhý a 20 metrov široký priestor budú lemovať mestské hradby a Židovská ulica. Pozrite sa s nami bližšie na projekt iniciovaný v rámci programu Živé miesta.

Bratislavský ring

Cieľom hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy je vybudovanie Plató, ktoré by malo pobytovú i rekreačnú funkciu. Jedna z najrušnejších dopravných lokalít by sa mala premeniť na miesto ideálne na oddych a trávenie voľného času.

Plató by sa  budúcnosti malo stať súčasťou takzvaného bratislavského ringu. Ten by malo tvoriť práve Plató, Rybné námestie, Hviezdoslavovo námestie a Námestie SNP. Ring by mal tiež kopírovať pôvodné mestské opevnenie.

Podľa primátora Bratislavy je Plató najlepším riešením pre danú lokalitu. „Predstavujeme návrh, ktorý považujeme za najlepšie možné riešenie pre túto lokalitu. Hlavným cieľom je prinavrátiť atmosféru pôvodných vymiznutých ulíc mesta, kde sa ľudia vo voľnom čase stretávali, čo zmenilo vybudovanie rušnej komunikácie. Hradný kopec sa tak po pol storočí nanovo prepojí s historickým centrom a do lokality s dominujúcim dopravným koridorom vrátime život. Navyše nás teší, že návrh pochválil na nedávnom stretnutí aj špičkový dánsky architekt Jan Gehl, ktorý sa dlhé roky venuje verejným priestorom,“ uviedol podľa portálu mib.sk Matúš Vallo.

Bratislava z inej perspektívy

Plánované Plató by malo prepojiť Židovskú ulicu so stredovekým jadrom Bratislavy. Samostatná nosná konštrukcia povedie od Rudnayovho námestia pri Dóme sv. Martina až po zalomenie hradieb na úrovni Severozápadnej veže. Hradieb by sa však dotýkať nemala. Novovybudované chodníky a výťah prepojí Židovskú ulicu v smere od Zámockej ulice do predpolia Dómu svätého Martina pre peších. Samozrejmosťou budú aj bezbariérové chodníky a vyhliadky na mesto.

Riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave tvrdí, že Plató je možné vnímať aj ako návrt k historickému prepojeniu oboch častí mestského jadra.  „Na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia došlo v súvislosti s výstavbou Mosta SNP k hrubému zásahu do organizmu mesta a pamiatkovej rezervácie, čím bol oddelený areál Bratislavského hradu od stredovekého jadra mesta. Projekt Plató Staromestská s parkovou úpravou sa dá vnímať ako snaha o zacelenie tejto rany a návrat k historickému prepojeniu oboch častí mestského jadra,” uviedol podľa spomínanej stránky Ivo Štassel.

Zatraktívnenie hlavného mesta

Podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy by na Plató malo byť vysadených 23 vzrastlých stromov a 40 viackmenných druhov stromov a kríkov. Okrem toho by sa tu mali nachádzať záhony a krovité porasty. V parku sa plánuje i umiestnenie 30 bratislavských lavičiek, lehátka, ihriská pre deti či workoutové preliezky.

Podľa Marcela Dzurillu by malo príjemné prostredie prispieť k zatraktívneniu Bratislavy. „Tvoríme prvý novodobý park v centre mesta, kde dáme ľuďom dôvod zastaviť sa a stráviť tu nejaký čas. Príjemné prostredie a úplne nové výhľady prispejú k zatraktívneniu hlavného mesta. Navyše sme na dobrej ceste, aby sa bratislavské centrum opäť scelilo do okruhu s krásnymi verejnými priestormi,vysvetlil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Zvýšenie biodiverzity a zníženie hluku

Staromestská ulica patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže v centre Bratislavy. Na mikroklímu tu vplýva prehriaty asfalt. Medzi ďalšie mínusy patrí tiež hlučnosť a zvýšené množstvo emisií. Aj preto sú súčasťou návrhu mnohé riešenia, ktoré by eliminovali nepriaznivé dopady na mikroklímu i ľudské zdravie. Cieľom je zvýšenie biodiverzity a vytvorenie vhodného priestoru pre rôzne druhy spevavcov a opeľovačov. Novovzniknutý priestor bude obsahovať i premyslený systém vodozádržných opatrení. Tie by zas mali zlepšiť hospodárenie s vodou.

Ak sa vrátime k spomínanému hluku, ktorý má za následok predovšetkým doprava, ten by mala pohltiť práve konštrukcia Plató. Podľa Metropolitného inštitútu Bratislavy by tak hlučnosť mohla klesnúť až približne 14 dB.

„Uvedomujeme si, že ide o významnú zmenu verejného priestoru v centre mesta. Máme za sebou dôležité odborné diskusie ohľadne tejto vízie priestoru a čaká nás ešte veľmi dôležitá diskusia s verejnosťou, v rámci ktorej budeme zvažovať zapracovanie konštruktívnych pripomienok,“ dodal na záver Marcel Dzurilla.

Vedeli ste, že? Verejnosť bude môcť vyjadriť svoj názor a pripomienky prostredníctvom formuláru na www.platostaromestska.sk.

Projekt je aktuálne v štádiu vypracovania časti projektovej dokumentácie. Okrem toho sa tiež pracuje na hľadaní alternatívnych zdrojov spolufinancovania. Odhadované náklady na celú výstavbu sú približne 18 miliónov eur.

A čo si o tomto ambicióznom projekte myslíte vy? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch pod článkom.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie