Dnes je 23.júla 2024, meniny má Olga

Unikátne svietidlá z muránskeho skla pripomínajúce megafón

Britskí dizajnéri Edward Barber a Jay Osgerby vytvorili limitovanú edíciu svetiel z muránskeho skla pre Galerie Kreo.

Kolekcia obsahuje stojace lampy, závesné a nástenné svietidlá, ktoré pripomínajú reproduktory a megafóny. Každý kúsok vznikol totiž zasadením sklenených farebných kužeľov Venini do hliníkových boxov. Dizajn obsahuje hravú farebnú paletu, ktorá kombinuje živé tóny s tlmenejšími odtieňmi.

Podľa portálu dezeen.com kombinujú svietidlá tvar, ktorý je charakteristický pre tvorbu dvojice. “Kužeľ je pre nás opakujúca sa forma, pretože ide o príjemný tvar,” povedal Edward Barber pre spomínaný portál.

Keďže všetky sklárne Murano majú svoje vlastné špecifické farby, Barber a Osgerby začali výberom vzoriek skla Venini. Štúdio potom pridalo odtiene, o ktorých sa domnievalo, že budú dopĺňať vybrané vzorky.

Vedeli ste, že? Výrobný proces sťažila pandémia, kvôli čomu dizajnéri nemohli navštíviť továreň a museli robiť kľúčové rozhodnutia na základe fotografií a zoom hovorov. Dvojica prvýkrát videla kúsky, keď dorazili do Galerie Kreo, pripravené na zostavenie na výstavu.

Podľa dvojice tento fakt však neznížil vplyv konečného produktu, dokonca to podľa nich dopadlo lepšie, ako si mysleli.

Zložitosť procesu fúkania skla znamená, že každý kus má svoj vlastný jedinečný povrch. “Určité farby sa radikálne menia v závislosti od atmosférického tlaku, takže nikdy presne neviete, čo dostanete,” dodal Barber. Naproti tomu ručne vyrábané hliníkové prvky majú lakovaný povrch, ktorý vytvára pocit presnosti. “Zistili sme, že ide o celkom zaujímavé porovnanie materiálov,” vysvetlil jeden z autorov.

Pre viac zaujímavostí nás nezabudnite sledovať aj na sociálnych sieťach.

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 6x
  • 2x
  • 1x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie