Dnes je 04.júla 2022, meniny má Prokop

Elbphilharmonie – tajný skvost Hamburgu

Architekti sa snažili o vytvorenie miesta, ktoré bude naozaj pre všetkých a každý si tam nájde niečo svoje. V budove, ako už z názvu môžeme poznať, sa nachádza nová filharmónia. Aby sa však budova stala skutočne verejnou, nachádzajú sa v nej aj mnohé iné priestory. V komplexe môžeme nájsť aj komornú hudobnú sálu, reštaurácie, bary, 45 apartmánov, päťhviezdičkový hotel, parkovisko, fitnescentrum, konferenčné priestory či panoramatickú terasu s výhľadom na celý Hamburg a jeho prístav. 

Elbphilharmonie Hamburg
Na jednej strane pôvodný sklad poznačený prístavom, na druhej strane moderná budova novej filharmónie. A medzi nimi množstvo verejných a súkromných priestorov, ktoré sa líšia účelom, charakterom aj rozsahom. Všetko v dokonalej harmónii. Celková úžitková plocha komplexu je 125 512 m². Na navrhovaní sa podieľala architektonická firma Herzog & de Meuron.

Elbphilharmonie Hamburg interiér

Samotná filharmónia sa stala srdcom celej viacúčelovej budovy. Unikátny priestor umožňuje blízkosť umelca s publikom. Zároveň je to priestor, v ktorom sa spája úchvatná hudba s najmodernejším dizajnom a architektúrou. Koncertná sála má kapacitu až 2 100 miest a sála komornej hudby 550 miest. A keď sme pri tom, čítali ste už o koncertnej sále v balvane?

Elbphilharmonie Hamburg interiér

Kaispeicher A – tak sa nazýva pôvodný sklad, ktorý slúžil v prístave na uchovávanie ťažkých vriec plných kakaových bôbov. Bol navrhnutý Wernerom Kallmorgenom a postavený v rokoch 1963 – 1966. Masívna murovaná stavba sa stala dobrým základom pre novú modernú sklenenú budovu filharmónie. 

Elbphilharmonie Hamburg interiér

Nová sklenená budova má zhodný pôdorys so starou budovou skladu. Avšak jej tvar sa smerom nahor výrazne mení. V najvyššom mieste dosahuje budova výšku až 108 m. Fasáda budovy pozostáva zo sklenených panelov, ktoré sú rôzne zakrivené. Jej vzhľad pripomína gigantický kryštál, ktorý odráža svoje okolie. Hlavný vchod do budovy sa nachádza na východnej strane Kaispeicheru. A od neho vedie eskalátor pozdĺž celej budovy až na námestie, ktoré sa nachádza medzi pôvodnou a novou sklenenou budovou. Takéto rôzne viacúrovňové priestory či otvory sa nachádzajú na viacerých miestach  budovy. Preto je celý komplex doslova priestorovým zážitkom sám o sebe.

Elbphilharmonie Hamburg
All Pictures by: https://www.archdaily.com/802093/elbphilharmonie-hamburg-herzog-and-de-meuron/585bed84e58ece953e0001c3-elbphilharmonie-hamburg-herzog-and-de-meuron-photo

Ste fanúšikom takéhoto krásneho umenia? Hudba a architektúra taktiež môžu viesť k dokonalej harmónii. Viete aj vy o iných zaujímavých budovách? Napíšte do komentára ako na vás zapôsobil tento netradičný komplex v prístave Hamburgu a o článok sa nezabudnite podeliť aj so svojimi priateľmi. 

Anet

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 2x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie

Warning: Constant WP_USE_THEMES already defined in /data/0/7/077898fe-a9e2-4dcf-9ec0-14e7b02511e6/beevam.sk/web/index.php on line 14