Dnes je 26.novembra 2022, meniny má Kornel

Čo spája Hongkong, Macao a Čínu? Predsa najdlhší most!

Most Hongkong-Ču-chaj-Macao je 55 km dlhé cestné spojenie, ktorého súčasťou sú dve šesťprúdové cesty a tunel dlhý 6,7 kilometra. Vyhĺbili ho, aby projekt nenarúšal frekventované lodné trasy v oblasti. Tunel vedie medzi dvoma umelo vytvorenými ostrovmi. Tento most tak spája Hongkong, Ču-chaj a Macao cez deltu Perlovej rieky v južnej Číne. 

Výstavba prebiehala v rokoch 2009 – 2018 a celkové náklady na výstavbu sa vyšplhali na sumu približne 20 miliárd dolárov. Cesta medzi mestami sa skrátila z 3 hodín na 30 minút a výrazne tak uľahčuje dopravu v delte rieky, kde sa nachádza 11 veľkých miest so 68 miliónmi obyvateľov.

Most vydrží aj náraz nákladnej lode 

Pri výstavbe sa kládol veľký dôraz na bezpečnosť a odolnosť voči rôznym katastrofám. Konštrukcia mosta by tak mala odolať zemetraseniu o sile až 8 stupňov Richterovej stupnice. Odolať však dokáže aj silnému tajfúnu, či nárazu nákladnej lode. Niet sa však čomu diviť, veď na celkovú konštrukciu bolo spotrebovaných viac než 400 000 ton ocele.

Most bol oficiálne otvorený 24. októbra 2018 a dnes sa z neho teší množstvo ľudí, ktorým výrazne uľahčuje dopravu na trase Hongkong-Ču-chaj-Macao. Ak vás lákajú nevšedné projekty, pozrite sa na týchto 7 stavieb, pri korých si architekti pekne uleteli ☺

Výstavbu sprevádzali komplikácie 

Postaviť takýto dlhý most však nebolo vôbec jednoduché a celú výstavbu pribrzdili menšie či väčšie problémy. Most mal byť pôvodne dokončený v roku 2016, ale výstavbu spomalilo skúmanie vplyvu mosta na životné prostredie, korupčné kauzy a náklady, prevyšujúce pôvodný rozpočet. Okrem toho pri výstavbe mosta zahynulo 7 robotníkov a ďalších 275 bolo zranených. Tieto úmrtia a zranenia boli spôsobené prevažne pádom z veľkej výšky. 

najdlhší most sveta
Photo by abbdeutschland on Instagram
najdlhší most sveta
Photo by ewong38 on Instagram
najdlhší most sveta
Photo by irisrosavettori on Instagram

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite nám dať lajk a do komentára nám môžete napísať, aký najzaujímavejší most ste videli. 

Martin

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 9x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie