Atraktívne budovy ,,Rammed Earth“ vyrobené z pôdy

Hľadáte dom, ktorý má veľmi nízke nároky na údržbu, výborné izolačné vlastnosti a naviac je ekologický? Vašim riešením by mohol byť ,,Rammed Earth“ dom vyrobený z pôdy. Prečítajte si o pozoruhodnej stavbe viac a inšpirujte sa pri voľbe netradičných materiálov.

0
19
domy z pôdy
Photo by @earthendesigns on instagram

Tento typ stavby je zhotovený z pevne zabalenej pôdy. Zmes pôdy sa s trochou vody lisuje do preglejkových foriem na vytvorenie stien. Akonáhle sa časť steny vysuší, formy sa odstránia. Výsledkom je umelá sedimentárna hornina, ktorá vytvára jedinečný a sofistikovaný dom. Týmto spôsobom boli postavené aj stavby ako sú napríklad Veľký čínsky múr, alebo palác Alhambra v Španielsku. Starodávna metóda bola nedávno obnovená a dnes sa označuje ako trvalo udržateľný stavebný materiál.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alhambra de Granada (@alhambra_oficial),

Táto technika výstavby teda používa na konštrukciu základov, podláh alebo stien. Využité sú výhradne len prírodné materiály – zemina, vápno, štrk alebo krieda. Vďaka tomu majú ekologické domy veľmi nízke nároky na údržbu, sú pevné, priedušné, dobre izolujú a zároveň sú aj odolné voči požiarom.

Páči sa vám tento nápad, no neodvážite sa mať z hliny celý dom? Dekorujte miestnosti krásnymi hlinenými omietkami

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Real estate investment (@cofundie),

Rammed Earth budovy vytvorené z pôdy sú na každom kontinente okrem Antarktídy. Stavajú sa v rôznych prostrediach vrátane miernych, vlhkých, púštnych, horských a tropických oblastí. 

Faktory podporujúce tento typ stavby
  • dostupnosť vhodnej pôdy 
  • konštrukcia budovy vhodná pre miestne klimatické podmienky

Pokiaľ sa vám článok páčil, nezabudnite nám dať lajk a do komentára napíšte, či by ste si vedeli predstaviť bývať v takomto dome. Podeľte sa s priateľmi o jedinečnú stavbu postavenú z hliny.

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto