Dnes je 23.marca 2023, meniny má Adrián

8 stavieb, z ktorých cítiť lásku na míle ďaleko I.časť

1. Petit Trianon – Paríž

Mesto lásky – Paríž – je snom každého zamilovaného. Úzke uličky, vôňa croissantov a tá neopísateľná atmosféra. To všetko dodáva architektúre mesta pomyselnú čerešničku na torte. Zámok Petit Trianon nie je výnimkou. Nachádza sa priamo v komplexe  Versailles. Návrh bol z dielne Ange-Jacque Gabriela. Ľudovít XV. dal zámok postaviť, samozrejme z čistej lásky, svojej milenke Madame de Pompadour. Ľudovítova múza sa však dokončenia bohužiaľ nedožila a zámok dostala jej nástupkyňa Madame du Barry

Petit Trianon
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Buiron Christophe (@cbuiron),

Po smrti Ľudovíta XV. prevzal vládu Ľudovít XVI. Zámok v rokokovo-neoklasicistickom štýle venoval aj so záhradami kráľovnej Márii Antoinette. Sídlo slúžilo ako únik od kráľovského dvora. Bez jej povolenia nemal nikto právo do neho vstúpiť. Dnes slúži ako múzeum, ktoré určite stojí za návštevu. 

2. Casa di Giulietta alebo Júliin dom – Verona

Rómeo, Rómeo prečo si len Rómeo… Kričala Júlia možno práve z tohto balkóna. Tragický príbeh lásky dvoch mladých ľudí je síce fikcia, ale dom s balkónom z najznámejšej scény naozaj existuje! Nachádza sa vo Verone, na ulici Via Cappelo číslo 23. Napriek tomu, že Shakespeare nikdy nenavštívil Veronu, svoje dielo zasadil do prostredia úplne presne. Dnes dom slúži ako múzeum a na ikonický balkón sa môžete dostať kľudne aj vy! Na stenách, za bránou k domu, nájdete obrovský počet žuvačiek a odkazov, ktorí tam píšu a lepia návštevníci z celého sveta.

Júliin dom Verona
https://pxhere.com/en/photo/1186439

Páči sa vám talianska architektúra a stavby na netradičných miestach? Zaručene si prečítajte o dychberúcej Veži Scola, ktorá je očarujúca svojou unikátnosťou. Zistite v čom!

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Алёна Лукьянова(Шишкова)? (@alena_lukjanava),

3. Tádž Mahal – India

Jeden z nových divov sveta zapísaný aj v UNESCU. Oficiálne ide o mauzóleum (pamätník), postavený Šáhdžahánom na pamiatku jeho ženy Mumtázmahal. Tá v roku 1629 zomrela pri pôrode ich 14-teho dieťaťa. Šáhdžahán stratil milovanú ženu, úžasnú matku a zároveň aj jeho radkyňu. Dva roky vraj trúchlil tak veľmi, že až zošedivel a dal si záväzok, že na jej počesť postaví pomník. Na výstavbe pracovalo 20 000 robotníkov a materiál sa vozil na slonoch z celej Ázie. Na stavbu sa použilo enormné množstvo mramoru, polodrahokamov a drahokamov.

Taj mahal India
Photo by@Glavo on needpix.com

Stavba bola dokončená v roku 1648 a pozostáva z hlavnej budovy obkolesenej 4 minaretmi, domom pre hostí na východe a mešitou na západe smerom k Mekke. Dnes slúži ako jedna z najväčších turistických atrakcií sveta.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Que Tal Viajar? ? (@quetalviajar),

4. Mirabell Palace and Gardens – dominanta Salzburgu

Úchvatný zámok bol pôvodne postavený v roku 1606 na žiadosť kniežaťa a arcibiskupa Wolf Dietrich von Raitenau. Dal ho postaviť pre jeho princeznú Salome Alt, s ktorou mali až 15 detí. Verili v to, že spolu v tomto zámku dosiahnu všetky svoje sny. Nájdete tu anjelské mramorové schodisko, ktoré vedie priamo do úchvatnej mramorovej sály, v ktorej koncertoval aj samotný W.A. Mozart.

Mirabell Palace Salzburg
Phot by @Heather Corper on Flickr.com

S novým majiteľom, po smrti Wolf Dietrich von Raitenau, bol zámok premenovaný na Mirabell, čo v preklade znamená skvelá/úžasná krásavica. Na žiadosť kniežaťa Johann Ernst von Thuna, boli pri zámku vybudované nádherné barokové záhrady. Dnes sa tu konajú svadby či rôzne podujatia. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Оля Шемчук (@olga_shemchuk),

Veríme, že aj vy máte nejaké svoje miesto, na ktoré spomínate s radosťou a láskou Napíšte nám komentár o vašich láskyplných miestach a pošlite článok aj priateľom. Čoskoro prinesieme pokračovanie o miestach, z ktorých cítiť lásku.

Anet

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 7x
  • 0x
  • 0x
  • 6x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie