Knižnica v Zürichu kombinuje štúdium a architektúru

Novozrekonštruovaná knižnica právneho inštitútu v Zürichu láka turistov z celého sveta. A to vôbec nemusia mať záujem o témy z právnej vedy. Táto budova je svojim architektonickým vzhľadom majstrovské dielo. A to nielen pre knihomoľov!

0
44
knižnica Zurich
Photo by @marcorama on tripadvisor.com

Za všetkým stojí španielsky architekt Santiago Calatrava. Rekonštrukcia za 65 miliónov švajčiarkych frankov sa skončila v roku 2004. Santiago stavil na moderný dizajn, nie však na úkor efektivity. Prízemie a šesťposchodovú galériu zastrešuje sklenená kupola s integrovaným mechanickým tienením. Tým dodáva dostatok denného svetla aj v zime a zároveň reguluje teplotu pomocou špeciálnych otvorov, čím zabraňuje prehrievaniu v lete. Vďaka ôsmim nenápadným pilierom nesúcim konštrukciu sa pri pohľade smerom nahor zdá akoby zábradlie lietalo vo vzduchu. A viete, že ani najmodernejšia knižnica sveta nie je dokonalá?

knižnica Zurich
Photo by @esthetiqqq on instagram.jpg

Srdcom budovy je elipsovité átrium, ktoré je domovom pre vyše 200 000 knižných titulov a ďalších 600 periodík. Sú uložené na dokopy 5 000 metrov dlhých regáloch. Interiéru knižnice dominuje javorové drevo a biely mramor, teda nič, čo by rušilo študentov pri koncentrovaní sa na štúdium. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa michaela angemeer (@michaelapoetry),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rebecca (@aclotheshorse),

Tak už viete kam povedú vaše kroky pri návšteve Zürichu? Alebo je vôbec vhodné, aby turisti navštevovali univerzitné knižnice? Podeľte sa s nami o svoj názor. 

Dominika

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto