Výdavky na bývanie budú v roku 2020 rásť

Už na začiatku roka sa dalo čakať, že výdavky na bývanie budú v najbližších mesiacoch rásť. A ako čas plynie, tieto prognózy sa začínajú napĺňať. Za zvýšené ceny sa podpísalo niekoľko faktorov, o ktorých si v krátkosti povieme viac.

0
58
kalkulačka papier pero
Photo by stevepb on Pixabay

Ak vás zaujíma, kde navyše pôjdu vaše peniaze, toto je niekoľko príkladov rastu výdavkov na bývanie.

Navýšenie miestnych daní a sadzieb za komunálny odpad

Vyššie výdavky v domácnostiach budú spôsobené aj navýšením mestských daní. Majiteľov bytov i domov čakajú vyššie dane z nehnuteľnosti, pričom v niektorých regiónoch môže byť tento nárast vyšší až o niekoľko desiatok percent. Navýšenie výdavkov na domácnosť je spôsobené aj vyššími sadzbami za komunálny odpad. Z celkových výdavkov domácností, tvoria sadzby za komunálny odpad len zlomok, no peňaženky občanov to pocítia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NEMAM ODPADKOVY KOS (@nemam_odpadkovy_kos),

Nové poplatky za rozvoj

Poplatok za rozvoj sa od nového roku platí v ďalších mestách a i táto suma je súčasťou zvyšovania výdavkov v domácnosti. Tento poplatok sa týka najmä tých, ktorí plánujú stavať novostavbu, alebo iný objekt určený na bývanie. V každom meste sú schválené iné podmienky a preto sa aj výška tohto poplatku môže líšiť, pričom by nemala presiahnuť sumu 35 € za m².

Zvyšovanie cien elektriny a plynu

Nielen mestské dane a poplatky za rozvoj, ale aj zvyšovanie cien energií (elektriny a plynu) majú za následok celkový nárast výdavkov na bývanie v slovenských domácnostiach. Ceny plynu sa oproti začiatku roka zvýšili o takmer 4% a elektrina zdražela až o necelých 8%.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Matoušek 📷🖼️🏞️ (@matousek.vr),

Slováci majú spomedzi 28 krajín Európskej únie jedny z najvyšších nákladov na bývanie. Pohybuje sa to približne na úrovni 25% z celkových výdavkov. Žiaľ, tieto správy naznačujú, že v najbližšom roku sa to veľmi nezmení. Naopak najnižšie výdavky na bývanie majú na Malte (10,3%), v Lotyšsku a na Cypre (obe 15%).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa maltascapes (@maltascapes),

Kde viete ušetriť nejaké peniaze navyše? Svoje odpovede a rady nám môžete napísať do komentára.

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto