Dnes je 28.septembra 2022, meniny má Václav

Čierno-biela maľba rozjasnila nemocnicu. Opäť Banksy?

Kriminálnik vs. umelec

Narodil sa v britskom Bristole, niekedy okolu roku 1974, no svoju pravú identitu na verejnosti nikdy neodhalil. Táto záhada však jeho fanúšikom nedovolí spávať a všemožne sa snažia odhaliť, kto sa toľké roky skrýva za tmavou kapucňou. Svetom najčastejšie kolujú teórie, že to nie je nik iný, ako Robert del Naja, street artista vystupujúci pod prezývkou 3D, ktorý je jedným zo zakladateľov hudobnej skupiny Massive Attack a podľa Banksyho slov človek, ktorý ho v mnohom inšpiroval. Druhou a ešte populárnejšou alternatívou má byť Robin Gunningham, ktorý sa narodil pár kilometrov od Bristolu. Na mene Robin sa zhodli aj kriminalisti z Univerzity Queen Mary, ktorý lokalizovali „páchateľa“ podľa geografického rozmiestnenia kresieb.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Charakteristický rukopis

Prv uprednostňoval kresbu, ktorú však musel nahradiť rýchlejšou alternatívou. V roku 2000, sa musel Banksy popri kreslení diela na stenu rýchlo skryť pred policajtmi. Strávil v smetnom koši dostatočnú chvíľu na to, aby prišiel s plánom sprejovania cez šablóny, ktoré mu urýchlia prácu. Šablóny, ktoré využívajú najmä postavy policajtov, politikov, detípotkanov, sa rýchlo stali pre Banksyho tak charakteristickým rukopisom.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy),

Falošné bankovky

V roku 2004 si Banksy najal osobu, ktorá do ulice Notting Hill v Londýne rozhodila 10 librové bankovky. Tie však mali namiesto podobizne kráľovnej Alžbety, tvár princeznej Diany a nápis Bank of England, nahradil popisom Banksy of England. Ľudia sa následne bankovkami snažili aj platiť, ale márne. Dnes majú bankovky pochopiteľne podstatne vyššiu zberateľskú hodnotu.

Z graffiti umelca režisér

Meno umelca neostalo nepovšimnuté ani vo svete filmu. Banksy režíroval film s názvom Exit Through the Gift Shop, ktorý bol nominovaný na Academy Award.

Jedna z najvplyvnejších osobností

Aj napriek svojej anonymite, bol Banksy v roku 2010 zaradený do rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí sveta, kde sa ocitol s menami ako Barack Obama a Steve Jobs.

Zničil vlastné dielo a umlčal sálu

V roku 2018 sa v Londýne konala aukcia, ktorá dražila aj Banksyho obraz s názvom Girl with Baloon. Keď umelec dielo vytváral, zakomponoval do rámu tajnú skartovačku, ktorá mala v prípade vydraženia obraz zničiť.

https://www.youtube.com/watch?v=t093FzCkas0

Len čo zaznelo klepnutie aukčného kladiva, celá sála stíchla a prekvapene sledovala, ako sa obraz postupne skartuje. Napoly zničené dielo nesie názov Love is in the Bin a má minimálne 2-násobnú hodnotu.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy Archive 🐀 (@banksy_archive),

Game Changer

V čase pandémie si uctil zdravotníkov svojim dielom Game Changer, ktoré sa rozhodol nemocnici podarovať. Obraz veľkosti jeden meter štvorcový vydražia a zisk sa venuje Národnej zdravotnej službe.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bansky Streetartist (@bansky.official),


Baška

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 0x
  • 0x
  • 4x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie