Domov Hobitov na Slovensku? Tento unikát nájdete na Liptove

V súčasnosti sa prihliada na ekológiu, do miest sa dostávajú nové trendy v podobe zelených striech a udržateľného rozvoja. Ľudstvo ich však využíva už stáročia. V Liptovskej Tepličke sú momentálne vyhľadávanou atrakciou stavebné unikáty a vyzerajú ako tie na Novom Zélande!

0
22
domček so zelenou strechou s malou terasou so stoličkami
Photo by Bence Kondor on Pexels
Pivnica ako rarita

Čo vám tieto unikátne stavby pripomínajú? Nám jednoznačne domov Froda z Pána prsteňov. V dedinke je niekoľko takýchto stavebných unikátov. Obrastené domčeky sú pivnice staré 400 rokov. Boli postavené za účelom uchovávania úrody. Tieto sklady udržiavajú chlad a stálu teplotu v každom ročnom období. Sú vyhĺbené kolmo do zeme,  tri metre hlboké, pri vstupe úzke a dole široké. Efektívne!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Says | Travel&Lifestyle (@lenka_says),

Sklady na úrodu sú turistickým lákadlom a niektoré sú aj voľne prístupné verejnosti. Zarastené sklady tvoria peknú pamiatku na metódu skladovania úrody v minulosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radoslav Pauliny (@radoslavpauliny),

Na Liptove sa nachádza aj krásna vyhliadková veža Májka. Nájdete ju v obci Východná. Ak sa rozhodnete pre výlet v tomto regióne, neprehliadnite ani ďalšie turistické atrakcie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Mico (@regularpace),

V súčasnosti je veľmi moderné nanášať zeminu na strechy a vytvárať si na streche doslova ekosystém, ktorý má množstvo výhod. Vytvoriť si enviromentálne prostredie nielen v záhrade, ale aj na streche je dobrý nápad. Prečo?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MaŤo (@white.sloth),

Poznáte spomínané unikátne pivničky na Liptove? Podeľte sa s nami o názor na túto milú atrakciu v komentári.

Morena

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto