Známy architekt Richard Rogers odchádza do dôchodku

Lord Richard Rogers, architekt ocenený Pritzkerovou cenou, ktorý stál pri vzniku štýlu štrukturálneho expresionizmu, podpísal oficiálne dokumenty na odstúpenie z predstavenstva spoločnosti Rogers Stirk Harbour + Partners.

0
14
moderné budovy s využitými funkcionalistickými prvkami od známeho architekta Richarda Rogersa
Photo by acmanley on iStock
Inšpirovaný novými technológiami

Rogers sa preslávil hlavne svojimi inovatívnymi modernistickými a funkcionalistickými dizajnmi, ktorými načrtáva budúce tendencie v architektúre. Rogers vo svojej tvorbe takmer nebol inšpirovaný klasickou a tradičnou minulosťou, skôr neustále nadšene hľadá a prijíma nové technológie a vytvára nové umelecké hodnoty v architektúre. Aj keď je veľmi zameraný na technológie a ich využitie, vo svojej práci vždy zohľadňoval aj spoločenské a ekologické aspekty. Veľmi dôležitým bol pre Rogersa nenarušený vnútorný priestor jeho stavieb, ktorým sa v mnohom inšpiroval vo funkcionalizme.

Vlastný ateliér

V roku 1978 si Rogers založil samostatný ateliér, ktorý nazval Richard Rogers Partnership. V roku 2007 bol jeho ateliér premenovaný na Rogers Stirk Harbour + Partners s kanceláriami v Londýne, Barcelone, Madride a Tokiu. Doteraz Rogers pôsobil ako predseda poroty pre architektúru a urbanizmus na Greater London Authority.

Richard Rogers síce odchádza do dôchodku, no stavby od neho bude možné obdivovať aj naďalej. Medzi jeho najznámejšie diela patrí rozhodne Terminál 4 letiska Bajaras v Madride, či budova Lloyd’s v Londýne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MadridMola (@_madridmola_),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🄻🅄🄲🄰 🅁🄾🅂🅂🄸 (@luca.londra),

Podieľal sa taktiež aj na projektoch pre významné súdy v Európe, keď navrhoval prístavbu justičného paláca v Bordeaux, Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu alebo súdny dvor v Antwerpách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bond.Z (@hershem_12),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa John Linden (@johnlinden_photo),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ericgeneroso (@ericgeneroso),

Jeho posledný a zrejme i najznámejší projekt je návrh 3 World Trade Center v New Yorku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Top New York City (@topnewyork.us),

Spoznali ste niektoré zo slávnych architektonických unikátov od architekta oceneného Pritzkerovou cenou Richarda Rogersa? Napíšte nám, ako sa vám páči jeho inovatívny a  funkcionalistický dizajn.

Martin

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto