Umenie zo včelieho vosku. Včely vytvorili bustu Nefertiti

Slovenský umelec Tomáš Libertíny žijúci v Holandsku sa preslávil dielami z včelieho vosku, na ktorých spolupracujú práve včely. Uspel všade na svete, no na Slovensku ho nepoznáme.

0
109
kráľovná Nefertiti zo včelieho vosku od umelca Tomáša Libertínyho
Photo by tomaslibertiny.com
Libertíny – Včelí kráľ

Spolu so 60 000 včelami spolupracoval na verzii busty kráľovnej Nefertiti včelím voskom. Socha s názvom „večnosť“ je založená na 3D modeli pôvodného portrétu egyptskej kráľovnej. Podľa Libertínyho „svedčí o sile a nadčasovosti „matky prírody“, ako aj o jej starodávnom charaktere silnej ženy.“ 60 000 včiel si postavilo okolo kostry busty Nefertiti medové plásty a proces budovania busty trval dva roky a bol vyvinutý v dvoch etapách.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Libertíny (@tomaslibertiny)

Proces tvorby

Prvá etapa bola predstavená v Kunsthal Rotterdam v roku 2019 ako živá inštalácia, kde mali návštevníci možnosť sledovať proces včiel pri stavbe umeleckého diela v reálnom čase. V druhej etape bola busta dokončená a stala sa súčasťou samostatnej prehliadky s názvom ,,melanchólia“, v galérii Rademarks v Amsterdame až do 31. januára 2021.

Busta je súčasťou umeleckej série s názvom ,,made by bees“ a obsahuje aj ďalšie diela, ako napríklad portrét Marcusa Brutusa alebo voštinovú amforu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Libertíny (@tomaslibertiny)

Socha vytvorená zo včelieho vosku je krehká, ale mimoriadne stabilná. Prírodný včelí vosk je jedným z najtrvanlivejších prírodných materiálov a bez poškodenia môže vydržať aj tisíc rokov.

Ak vás tento článok zaujal, tak nám to napíšte do komentárov a zdieľajte ho ďalej pre všetkých milovníkov umenia.

Ivka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto