Súťaž, akú Česko ešte nezažilo: Železničná stanica Brno

Brno sa dočká novej železničnej stanice, ktorú hľadalo cez najväčšiu architektonickú súťaž v histórií samostatného Česka. Ktorý z návrhov vyhral a ako bude vyzerať železničná stanica za takmer 1,8 milióna eur sa dozviete spolu s nami.

0
13
Práca architektov
Zdroj foto: Indypendenz on Shutterstock
Súťaž bola výzvou!

Dvojfázová súťaž dala zabrať prihláseným tímom, ktoré mali za úlohu vytvoriť komplexný návrh pre mesto Brno. Zadávateľom súťaže bolo mesto Brno a štátna organizácia Správa železníc. Podľa stránky kancelárie architekta mesta kambrno.cz, bolo súčasťou zadania vytvorenie riešení pre nové hlavné nádražie mesta Brna, vrátane zastrešenia a podoby nástupíšť. Okrem toho išlo aj o návrhy dispozícií vnútorných priestorov, podoby fasády, dráhových objektov či návrh mostných konštrukcií a súvisiacich verejných priestranstiev. „Súčasťou návrhu bolo tak nájdenie optimálnej polohy a podoby autobusovej stanice, prestupového terminálu MHD, odstavných parkovísk a stanovíšť taxi služby,“ uvádza kancelária architekta na oficiálnom webe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kancelář architekta města Brna (@kambrno)

Vedeli ste, že? Do súťaže sa podľa portálu archinfo.sk prihlásilo celkom 46 autorov. Medzi nimi aj autori nádraží vo Viedni, Rotterdame, Haagu či Londýne.

Víťazný projekt Benthem Crouwel Architects

Za víťazným návrhom stojí holandský ateliér Benthem Crouwel Architects. „Víťazný návrh v sebe podľa poroty kombinuje odkaz na historické verejné budovy s moderným prestupným uzlom a kvalitným verejným priestranstvom. Kladie dôraz na brnenského genia loci aj starostlivé posúdenie praktického fungovania novej budovy stanice aj jej okolia,“ hovorí mestský architekt a člen poroty Michal Sedláček. „V priebehu súťaže sme navyše odporučili niektoré časti návrhu ďalej dopracovať, výsledok tak bude ešte lepšie zodpovedať terajším prísnym požiadavkám na novú staničnú budovu,“ dodáva.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kancelář architekta města Brna (@kambrno)

Nová stanica navyše ponúkne väčší komfort pre cestujúcich. „Nová hlavná stanica svojim významom celkom zásadne ovplyvní rozvoj mesta. Bude kľúčovým dopravným uzlom s možnosťou rýchleho prestupu medzi vlakovou, autobusovou a mestskou hromadnou dopravou,“ uvádza sa na webe kambrno.cz.

Kancelária architekta mesta Brno vystaví na konci septembra všetky návrhy vrátane veľkého modelu novej štvrti. Vernisáž za účasti víťazného tímu prebehne 30. septembra 2021. Samotná stavba by mala byť podľa odhadov dokončená v rokoch 2032 až 2035.

Cestujete vlakom? Napíšte nám, čo hovoríte na projekt stanice v Brne do komentárov pod článkom .

Mirka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto