Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Stromy z milánskeho veľtrhu pomôžu v boji proti otepľovaniu

Ambiciózny projekt

V desaťročnom projekte Forestami, ktorý bol spustený v minulom roku, sa každoročne vysadí 300 000 stromov. Doteraz ich bolo vysadených viac ako štvrť milióna.

„Do dnešného dňa sme vysadili 281 160 stromov,“ povedal hovorca Forestami pre portál dezeen.com. “200 stromov v Supersalone čaká na výsadbu v priebehu niekoľkých týždňov v konkrétnych oblastiach Milána,” dodal.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Forestami (@foresta_mi)

Stromy budú vysadené v okolí väčšej metropolitnej oblasti Milána. Patrí sem mesto a okolité mestá a dediny. Na ploche 1 575 kilometrov štvorcových žije 3,2 milióna obyvateľov. Projekt je považovaný za najambicióznejší projekt ekologizácie miest na svete. „Je to v podstate jeden strom na každého obyvateľa,“ povedal milánsky architekt Stefano Boeri, ktorý projekt navrhol v roku 2005.

Boj proti globálnemu otepľovaniu

„Je to jeden z najdemokratickejších a najlacnejších spôsobov boja proti globálnemu otepľovaniu a tiež čistí vzduch,“ povedal Boeri. „Miláno má tento problém a je to dosť zlé,“ dodal.

Projekt riadi Politecnico di Milano, ktoré identifikuje lokality, vyberá druhy stromov a organizuje výsadbu a údržbu. „Cieľom nie je len výsadba, ale aj vytváranie sociálneho prostredia,“ vysvetlil Boeri. “Veľa sme investovali na okraji mesta. Spolupracujeme so školami na vytváraní verejných priestorov a ihrísk.”

V rámci svojho návrhu na veľtrh Supersalone začiatkom tohto mesiaca Boeri nainštaloval „les“ črepníkových stromov pri vchode na výstavisko Fiera Milano. Inštalácia bola najnovšou z radu dočasných lesov od architektov a dizajnérov, ktorí upozorňujú na úlohu, ktorú môžu stromy hrať pri absorpcii atmosférického oxidu uhličitého a pri obývaní miest.

Zaujal vás tento ambiciózny projekt? Napíšte nám do komentárov, čo si o ňom myslíte.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 6x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie