Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Strecha stanice londýnskeho metra ožila farbami a vzormi

Strecha ako umelecké dielo

Umelecké dielo s názvom Back in the Air (A Meditation on Higher Ground) sa rozprestiera na strešnej terase Temple Station v centre Londýna s rozlohou 1400 metrov štvorcových.

Maciverová bola poverená štúdiom 180 a mestskou radou Westminster, aby vymaľovala strešnú terasu stanice, ktorá sa nachádza medzi riekou Temža a Strandom.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lakwena (@lakwena)

“Back in the Air je o spojení. Keď pracujem s verejným priestorom, rada reagujem na jeho kontext. Tu mi to pripadalo skutočne relevantné vzhľadom na názov Temple a skutočnosť, že priestor je vyvýšená platforma s výhľadom na nebesia,vysvetlila autorka pre portál dezeen.com.

Maciverová použila širokú paletu farieb vrátane kráľovskej modrej, žiarivej tyrkysovej a jasne zelenej v pruhoch, štvorcoch i texte. Podľa jej slov tak pomocou farieb a vzorov vytvorila súčasnú vidinu raja.

Kreatívne riešenia

Po načrtnutí svojich návrhov preložila svoje počiatočné kresby do vzoru, ktorý bol inštalovaný na strechu pomocou dlaždíc, ktoré sa zvyčajne používajú pre športové arény. Výzvou pre autorku však bolo nenarušiť strechu stanice. „Mať obrovský priestor s rôznymi prekážkami, ktorý treba zaplniť bez zásahov tak, aby odolalo poveternostným vplyvom, bolo náročné,“ vysvetlila Maciverová.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lakwena (@lakwena)

Vyvýšená plocha nie je viditeľná z ulice a vidí ju len pár Londýnčanov zo svojich vyvýšených pracovísk alebo pracovísk na neďalekých stavbách.

Na strechu sa dá dostať cez schodíky. Návštevníci umeleckého diela sa môžu prechádzať po farebných dlaždiciach a kochať sa výhľadom na rieku Temžu.

Čo poviete na toto netradičné uchopenie verejného priestoru? Napíšte nám do komentára.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 1x
  • 1x
  • 3x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie