Dnes je 04.oktobra 2022, meniny má František

Ekologický domček vysoko v horách v súlade s okolitým terénom

Ekologicky citlivý domov

Projekt s názvom House in the Andean Moorland sa nachádza na zelenom kopcovitom mieste v nadmorskej výške 3 250 metrov. Objekt, ktorý navrhla spoločnosť ZITA (Zona Industrial Taller de Arquitectura) so sídlom v Bogote bol postavený po troch rokoch výskumu s profesorkou Cristinou Albornoz. Cieľom tohto projektu je demonštrovať, ako vytvoriť ekologicky citlivý domov v rámci tohto krehkého ekosystému.

Klientom je pár s dvomi deťmi. Obaja rodičia sú environmentálni ekonómovia a nehnuteľnosť kúpili, pretože je súčasťou prírodnej rezervácie, o ktorú sa chcú starať a rozširovať ju. Dom využívajú ako víkendové útočisko.

V súlade s horským terénom

Nové obydlie bolo postavené výlučne ručne, čím sa vyhlo potrebe použitia ťažkej techniky. Bol postavený pomocou prefabrikovaných prvkov, čo zas pomohlo znížiť odpad i čas výstavby.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dezeen (@dezeen)

Budova má rozlohu 150 metrov štvorcových a jej šikmé strechy majú byť v súlade s horským terénom. Vonkajšie steny sú obložené cyprusom, ktorý je upravený tak, aby pomohol zvýšiť odolnosť proti vlhkosti a napadnutiu hmyzom. Obydlie je zdvihnuté zo zeme pomocou betónových stĺpov, čo pomáha minimalizovať narušenie vegetácie a vodných tokov.

Tepelné pohodlie

Dom bol rozdelený do dvoch častí. Jedna strana má hlavnú spálňu a kúpeľňu spolu so všetkými spoločenskými priestormi. Druhá strana obsahuje dvojicu spální a kúpeľní. Steny a stropy sú obložené preglejkou, ktorá pomáha udržať teplo.

Obydlie používa sériu stratégií pasívneho domu, ktoré pomáhajú zabezpečiť tepelnú pohodu. To je vzhľadom na to, že teploty môžu oscilovať medzi 3 až 14 stupňami Celzia dôležité.

Niektoré časti domu, ako napríklad cementové steny pod strešnými oknami a zasklená slnečná miestnosť s kamennou podlahou, absorbujú slnečné teplo a v noci ho uvoľňujú.

Vedeli by ste si predstaviť bývať v tomto unikátnom dome? Napíšte nám do komentára váš názor.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 8x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie