Dnes je 05.decembra 2023, meniny má Oto

Obnova Jurigovho námestia pod taktovkou 2M ateliér architektúry

Citlivý a sebavedomý prístup

Víťazný 2M ateliér architektúry priniesol podľa oficiálneho portálu Metropolitného inštitútu Bratislavy komplexný a realizovateľný návrh, ktorý rešpektuje pôvodný charakter námestia.

„Víťazný návrh prezentuje citlivý, ale sebavedomý prístup k riešeniu technicky komplikovaného zadania terasovitého námestia na sídlisku, čím zároveň ukazuje možnú cestu aj pre podobné zadania nadúrovňových terás, ktoré existujú v rámci viacerých sídlisk na území Bratislavy,“ vysvetlil Peter Lényi, riaditeľ sekcie súťaží na MIB pre stránku mib.sk.

Rekonštrukcia verejných priestorov je podľa primátora Bratislavy jedným z jeho hlavných záväzkov. „Pracujeme na tom postupne, zanedbaných priestorov sa za roky nazbieralo veľa, modernizačný dlh voči našim vnútroblokom a kvalitným priestorom je obrovský. Mesto a MIB na tom postupne pracujú, v spolupráci s mestskými časťami. K dnešnému dňu už máme v každej mestskej časti aspoň jeden obnovený verejný priestor. V tomto úsilí budeme pokračovať,” tvrdí Matúš Vallo.

Mysleli aj na životné prostredie

Ako bude teda námestie vyzerať po obnove? Návrh obsahuje napríklad námestie v štýle talianskej piazzetty či detské ihrisko. Pôvodná fontána na námestí bude prístupnejšia pre verejnosť. V neposlednom rade by mal byť celý priestor doplnený zeleňou. Tá by mala zabraňovať prehrievaniu počas horúcich dní a napomôcť k zmierneniu dopadov klimatickej krízy.

Ďalším z ekologických riešení 2M ateliéru architektúry je i systém na zadržiavanie dažďovej vody a jej následné využitie.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa MIB (@mib.sk)

„Obyvatelia Jurigovho námestia síce bývajú na veľkolepo navrhnutom priestore, ale zároveň sa oň od výstavby nikto poriadne nestaral. Rokmi schátral tak, že si vyžaduje rozsiahlu a finančne nákladnú rekonštrukciu. Čiastkové ad hoc opravy síce trochu pomôžu, ale sami o sebe nestačia. Jurigovo námestie tvoria nielen nadzemné viacúrovňové, ale aj podzemné priestory a všade sa na generálku pomerne netrpezlivo čaká,“ hovorí starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Farby okolia

Návrh obnovy Jurigovho námestia do značnej miery definujú farby. Pestré farby budú použité napríklad na detské ihrisko s trampolínami. Okrem toho však bude vytvorený takzvaný Karloveský koberec s mozaikou. Tá by mala farbami odrážať okolie. Koberec z betónovej dlažby bude žiariť farbami fontány, okolitých obytných domov, zelene či viníc.

“Rekonštrukcia Jurigovho námestia v nasledujúcich rokoch vyvolá viaceré socio-ekonomické zmeny na tomto mieste a dá sa predpokladať, že dôjde aj k obmene prevádzok. Nové príležitosti vo verejnom priestore prilákajú viac obyvateľov námestia aj okolitých bytových domov. Vďaka tomu má Jurigovo námestie potenciál stať sa centrom pre všetky kultúrne, susedské a spoločenské akcie,” uviedli autori projektu.

V budúcom roku by sa malo začať pracovať na projektovej dokumentácii. Až potom bude známy presnejší harmonogram obnovy Jurigovho námestia.

Napíšte nám do komentára váš názor na tento projekt.

Mirka

beevam
redakcia
Email redakcia

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 4x
  • 0x
  • 1x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie