Dnes je 22.septembra 2023, meniny má Móric

Miláno chce vybudovať až 750 kilometrov cyklotrás

Hnacia sila rozvoja

Organizácia Cambio na základe údajov o dennom pohybe obyvateľov prepojí existujúce cyklotrasy a doplní ich o nové „supercyklokoridory”. Tie spoja mesto Miláno v severnom Taliansku a všetkých 133 obcí v rámci jeho širšej metropolitnej oblasti.

Po dokončení umiestni 86 percent obyvateľov Milána a 80 percent služieb vrátane nemocníc, škôl a podnikov do jedného kilometra od cyklistickej trasy.

Sieť 24 cyklistických diaľnic má byť dokončená v roku 2035, pričom mesto dúfa, že 20 percent všetkej miestnej dopravy bude prebiehať na bicykli. Iniciatíva je súčasťou väčšieho cieľa mesta dosiahnuť nulové čisté emisie do roku 2050 v súlade s cieľmi stanovenými v Parížskej dohode.

„Ide o systémový projekt, ktorý vidí cyklistiku ako hnaciu silu rozvoja. Tá integruje ochranu životného prostredia, bezpečnosť, ekonomický rozvoj a všeobecný blahobyt,“ uviedla podľa portálu dezeen.com Metropolitná rada Milána.

“​Rozvoj cyklistiky vedie k znižovaniu emisií skleníkových plynov, vytváraniu zelených koridorov na ochranu biodiverzity, bezpečnejšiemu cestovaniu pre všetkých cyklistov, zlepšovaniu verejného zdravia a zvyšovaniu každodenných príležitostí na cvičenie a pohyb,” dodáva.

Investícia do budúcnosti

Sieť Cambio bude pozostávať zo štyroch kruhových línií usporiadaných okolo centra mesta a pretínaných 16 radiálnymi líniami. Obvod metropolitnej oblasti tiež budú spájať štyri diaľkové greenways.

Okrem cyklotrás bude mať sieť aj vyhradené parkovacie stanice pre bicykle, ako aj osvetlenie s nízkym dopadom. To sa bude cez deň nabíjať a rozsvieti sa len v reakcii na pohyb v noci, aby sa šetrila energia.

Hoci projekt bude stáť 250 miliónov eur, Metropolitná rada Milána odhaduje, že prinesie úspory vo výške viac ako 1 miliardy eur znížením dopravných zápch a nehôd na cestách, ako aj zlepšením zdravia ľudí a životného prostredia.

Vedeli ste, že? Podobná rekonštrukcia infraštruktúry prebieha v Paríži, kde sa v rámci Plánu Velo do roku 2026 postaví 130 kilometrov cyklistických chodníkov. Cieľom je, aby bolo celé mesto dostupné na bicykli.

Ako často využívate cyklotrasy na Slovensku vy? Napíšte nám do komentárov, či by ste niečo podobné uvítali aj u nás.

Mirka

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 5x
  • 5x
  • 4x
  • 4x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie