Dnes je 05.oktobra 2022, meniny má Viera

Svetlo ako stavebný materiál inštalácie na Madrid Design Festival

Svetelný dizajnér Antoni Arola a španielsky výrobca svetiel Simon vytvorili na festivale Madrid Design Festival inštaláciu s názvom Fiat Lux.3 Architectures of Light.

Návštevník súčasťou ilúzie

Fiat Lux.3 Architectures of Light vytvoril Arola v spolupráci so značkou Simon v rámci Kultúrneho centra Villa Fernán-Gómez pomocou dymovnice, laserov a predmetov vrátane malého stromu na vytvorenie „neexistujúcich priestorov“.

„Fiat Lux je pokračujúci projekt, pohlcujúci návrh na prebudenie zmyslu a vedomia s túžbou prinútiť návštevníka cítiť sa ako súčasť ilúzie,“ povedal  podľa portálu dezeen.com autor Arola.

“Architektúra je vytvorená zo svetla. Svetlo ako stavebný materiál. Neexistujúce priestory sa objavujú z ničoho nič, mutujú, miešajú, strihajú, vedú dialóg a miznú,” dodáva.

Výstavná sieň bola naplnená dymom v časovaných intervaloch s množstvom laserov umiestnených na osvetľovacích stojanoch používaných na vytváranie dvojrozmerných rovín svetla, ktoré prerezávajú dym. Tieto dvojrozmerné roviny tvorili steny svetla, ktoré dizajnér popisuje ako konštrukčné prvky, ktoré sa menia a pohybujú, keď sú prerušované predmetmi a prechádzajúcimi návštevníkmi.

Svetlo ako kreatívny prvok

„Funkciou je voľná cesta priestorom na kontempláciu scén a na aktívnu interakciu s fyzickými prvkami a objemami, ktoré sa objavujú a miznú,“ vysvetlil diazjnér. “Toto nastavenie je navrhnuté tak, aby vyvolalo jedinečné pocity a emócie v každom návštevníkovi a predstavilo svetlo ako kreatívny prvok s veľkou schopnosťou transformácie,” dodal výrobca svietidiel Simon.

Ústredným bodom výstavy je strom pripevnený k motorizovanej základni, ktorá sa pomaly otáča a otáča. Lasery boli umiestnené oproti stromu a posúvajú sa zo strany na stranu, aby vytvorili prenikavé svetelné pásy, keď sa dostanú do kontaktu s rotujúcimi vetvami stromu.

Drevené panely zavesené na strope a stojany na vybavenie tiež prerušujú svetelné cesty a vytvárajú otvory v priestoroch. Zvuková kulisa od Mansa O bola spárovaná so svetelnou inštaláciou, aby návštevníkom poskytla pohlcujúci zážitok.

Inštalácia je súčasťou prebiehajúceho projektu dizajnéra Arola a španielskeho výrobcu svetiel Simon, ktorý sa vyvíja a prispôsobuje rôznym priestorom. Predtým bol uvedený na katalánskom festivale Lluèrnia v roku 2021.

Ako tento projekt pôsobí na vás? Podeľte sa o názor v komentároch pod článkom.

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie