Dnes je 28.septembra 2022, meniny má Václav

Dizajnové meditačné centrum na japonskom ostrove Awadži

Architekt Shigeru Ban, ocenený Pritzkerovou cenou za architektúru, navrhol drevené meditačné útočisko s názvom Zenbo Seinei na ostrove Awadži v Japonsku.

V objatí zelene

Zenbo Seinei, ktoré by malo byť otvorené na jar tohto roka, bude mať podobu dlhej a štíhlej drevenej konštrukcie vyvýšenej na jednej strane oceľovými stĺpmi.

Japonský architekt ho navrhol pre japonskú spoločnosť Pasona Group. Tá dohliada na množstvo zariadení na ostrove Awadži v japonskom vnútrozemskom mori Seto. Meditačné centrum je zamerané predovšetkým na turistov, ktorí chcú uniknúť z miest do prírodného prostredia. Banova podlhovastá budova je teraz vo výstavbe na mieste plnom zelene v severnej časti ostrova.

Po dokončení bude merať 90 metrov na dĺžku a 7,2 metra na šírku. Jeho súčasťou bude aj 100 metrov dlhá drevená paluba navrhnutá ako vonkajšia platforma pre zazen, formu meditácie v sede.

“Navrhli sme ubytovacie zariadenie, kde môžete zažiť zazen na malom mieste s bohatou prírodou na ostrove Awadži,” vysvetlilo podľa portálu dezeen.com štúdio Shigeru Ban Architects.

Všetko pre fyzickú a duševnú pohodu

Vedeli ste, že? Ban založil Shigeru Ban Architects v Tokiu v roku 1985. V roku 2014 bol vymenovaný za víťaza Pritzkerovej ceny za architektúru a v roku 2021 bol vybraný ako ambasádor pre nový európsky Bauhaus EÚ.

Pasona Group uviedla, že bol vyvinutý v reakcii na súčasnú zmenu v postojoch a hodnotách ľudí k životu a práci „Vzrástol záujem o príležitosti na prehodnotenie vlastnej spokojnosti v prostredí bohatom na prírodu a o životný štýl, ktorý podporuje fyzickú a duševnú pohodu,“ dodala spoločnosť.

Popri meditačných priestoroch bude Zenbo Seinei obsahovať ubytovanie pre hostí a reštauráciu, ktorá ponúka jedlá z miestnej zeleniny, ako aj jedlá, ktoré si pochutnávajú budhistickí mnísi. Na okolitom pozemku s rozlohou 3 000 metrov štvorcových Ban tiež navrhuje kúpanie pod holým nebom a kaviareň so sériou drevených chatiek, ktoré by bolo možné používať v budúcnosti.

Vedeli by ste si predstaviť pobyt v tomto unikátnom meditačnom centre? Napíšte nám váš názor do komentára.

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 0x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie