Dnes je 28.mája 2023, meniny má Viliam

Architekti a dizajnéri prepracovali ikonický kufor Louisa Vuittona

Mnohí známi svetoví dizajnéri prepracovali ikonický kufor Louis Vuitton na oslavu 200. narodenín zakladateľa módneho domu. Pozrite sa s nami na výstavu 200 Trunks 200 Visionaries v Los Angeles.

Vizuálna pocta Louisovi Vuittonovi

Výstava začala svoju cestu začiatkom tohto roka na výstave v Asnières v rodinnom dome Vuittonovcov a potom sa presunula do Singapuru. Aktuálne sú diela vystavené v Los Angeles a v budove na North Rodeo Drive v blízkosti vlajkového obchodu spoločnosti v Beverly Hills.

„Projekt sa rozvinul ako súčasť osláv okolo 200. narodenín Louisa Vuittona. Louisovým trvalým dedičstvom je plátenný kufor s plochou strechou, ktorý navrhol,povedala podľa portálu dezeen.com Faye McLeod, vizuálna riaditeľka Louis Vuitton. Podľa jej slov sa preto stal vhodným médiom na spracovanie. Túto myšlienku následne spracovalo 200 vizionárov, ktorí navrhli svoju vlastnú verziu ikonického kufra.

Ako poctu Louisovmu inovačnému dedičstvu, módny dom vybral autorov podporujúcich inovácie vo svojich odboroch, od umenia a kultúry až po vedu a šport, aby pretvorili emblémový kufor.

Vedeli ste, že? Každý dizajn má približne 50 x 50 x 100 centimetrov, aby zodpovedal rozmerom Louisovho pôvodného kufra z 50. rokov 19. storočia.

Čo kufor, to unikát

Súčasťou výstavy je i miestnosť plná balónov od spoločnosti Robert Moy’s Brooklyn Balloon Company, ktorá prezentuje farebný epoxidový kufor pokrytý balónmi.

V tomto priestore s názvom Dreamscape je umiestnená dodatočná inštalácia architekta Franka Gehryho, navrhnutá tak, aby pripomínala čajový večierok na oslavu narodenín Louisa Vuittona.

Minimalistický kufor japonského architekta Fujimota bol navrhnutý tak, aby odrážal architektov dom House N s obdĺžnikovými tvarmi, ktoré odrážajú otvory v dome, s cieľom komentovať jednoduchosť značky Louis Vuitton. „Tento predmet je oslavou schopnosti značky Louis Vuitton premeniť jednoduché zväzky na ikony,” dodal Fujimoto.

Čierny kufor od architekta Petra Marina je zviazaný do tesne priliehajúcich kožených remienkov, ktoré odkazujú na Houdiniho úteku z kufra pod vodou z roku 1912. „Zaumienil som si, že vytvorím kufor, z ktorého sa nedostane ani Harry Houdini,“ povedal Marino.

Kufor Hannesa Peera je zas pokrytý kolážou cestovných nálepiek. „Už ako dieťa ma fascinovali cestovné nálepky na kufroch, rôznorodosť ich geografického pôvodu, úplná svojvoľnosť ich umiestnenia a ich pokojná blízkosť, v ktorej zostávajú počas životnosti kufra, do ktorého patria,“ povedal podľa spomínaného portálu Peer.

Výstava 200 Trunks 200 Visionaries sa koná do 6. septembra 2022. Napíšte nám do komentára, ktorý z kufrov sa vám páči najviac a prečo.

Miroslava Kršková
Email Miroslava Kršková

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 0x
  • 2x
  • 7x
  • 0x

Nie je možné pridávať komentáre.

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie