Dnes je 23.marca 2023, meniny má Adrián

Netradičné stavby, za ktorými nemusíte cestovať ďaleko

Atómium, Brusel

Ak sa vyznáte v chémii, už na prvý pohľad vidíte, že sa jedná o obrovskú reprodukciu molekuly železa. Chceli by ste sa na jeden deň stať súčasťou tejto základnej bunky kryštáľovej mriežky železa? Stačí nasadnúť na lietadlo smer Brusel a potom to už máte metrom iba na skok do parku des Expositions. Zaujímavosťou je, že bola navrhnutá Andrém Waterkeynom pre svetový veľtrh v Bruseli v roku 1958, ale pre veľký záujem tam stojí dodnes. V jej útrobách na vás čakajú nielen rôzne výstavy, ale aj reštaurácia s dych vyrážajúcim výhľadom.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ❤️ Brussels Bruxelles Brussel (@welovebrussels),

Kunsthaus, Graz

Futuristická budova z roku 2003 postavená v nekonvenčnom štýle Blobismus, je často označovaná aj “FriendlyAlien”. Cieľom anglických architektov Colinom Fournierom a Peterom Cookom bolo napodobnenie živej hmoty, čo sa im určite aj podarilo. Navyše táto nevšedná stavba nielen “žije”, ale aj vydáva zvuky a svieti. Odporúčame ju preto navštíviť v noci, aby ste uvideli svietiaceho mimozemšťana na vlastné oči.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ARCHITECTURE IS SEXY (@sexitecture),

Tančící dům, Praha

Za nezvyčajnými stavbami sa stačí vydať k našim susedom. V českom hlavnom meste sa totiž nachádza budova Tančící dům, ktorá z diaľky pripomína tancujúci pár. Budova pochádza z tvorby Vlada Miluni a kanadského architekta Franka Gehryho z roku 1996, ktorý povedal: „pre zem, ktorá dala Amerike Jaromíra Jágra, som ochotný urobiť čokoľvek“. Na vrchu sa nachádza reštaurácia s výhľadom. Stačí, ak si objednáte drink a môžete sa poprechádzať po 360 stupňovej terase.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Europe | Travel | Art | Nature (@shot_europe),

Guggenheimovo múzeum, Bilbao

Jedno z najpozoruhodnejších majstrovských diel na svete pomohlo oživiť španielske prístavné mesto Bilbao. Múzeum moderného umenia navrhol slávny kanadský architekt Frank Gehry, ktorý prišiel s nápadom, že by sa namiesto studenej ocele dal využiť titán. Zdal sa to byť šialený nápad, nakoľko sa jedná o poriadne drahý kov. Akoby zázrakom vtedy klesla jeho cena nižšie, než koľko by stála nehrdzavejúca oceľ a bolo rozhodnuté. Zlé jazyky tvrdia, že samotná budova je krajšia a zaujímavejšia ako niektoré diela vystavované vo vnútri. Ak teda nemáte chuť stráviť slnečný deň v múzeu, v jeho areáli nájdete diela od významých umelcov, ako Louise Bourgeois, Yves Klein či Jeff Koons.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Museo Guggenheim Bilbao (@museoguggenheim),

Veríme, že sme vás motivovali k návšteve týchto bizarných a pritom zaujímavých miest. Ak poznáte alebo ste navšívili aj nejaké iné, budeme radi, ak nám ich napíšete do komentára. Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť dokonalé High-tech stavby, ktoré si zamilujete. A zdieľajte článok, ktorý bude inšpirovať aj iných. 

Kat 

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie