6 najzaujímavejších návrhov na rekonštrukciu Notre-Dame

Dominantu Paríža, veľkolepú katedrálu Notre-Dame, 15. apríla 2019 zachvátil obrovský požiar, s ktorým bojovalo vyše 400 hasičov. Hoci sa požiar podarilo na druhý deň uhasiť, katedrála utrpela obrovské škody. Táto nešťastná udalosť podnietila miliardárov ako aj obyčajných ľudí z celého sveta poskytnúť na rekonštrukciu nemalé finančné príspevky. V kruhoch architektov sa zase začalo rozoberať, aká by mala byť budúca podoba katedrály. Zozbierali sme pre vás tie najzaujímavejšie návrhy.

0
130
notre-dame paríž
Obrázok od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay
Sklenená koruna

Návrh ruského architekta Alexandra Nerovnya verne odzrkadľuje jeho presvedčenie, že namiesto toho, aby sme sa snažili nahradiť zničené, máme sa radšej zamerať na budúcnosť. Novú strechu si totiž predstavuje sklenenú, pripomínajúcu pomyselnú modernú korunu historickej katedrály.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Histories of Paris (@histories_of_paris),

Ekologický skleník

Architektonické štúdio NAB sídliace priamo v Paríži poňalo rekonštrukciu ekologicky. Ich návrh chce strechu obnoviť do podoby ekologického skleníka. Okrem toho, že chcú venovať viac pozornosti zeleným aktivitám, skleník bude plniť aj vzdelávaciu funkciu. Bude predstavovať priestor pre vzdelávanie zamerané na poľnohospodárstvo a záhradníctvo, pričom hlavným cieľom je upevnenie vzťahu ľudí s prírodou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa #floraliengent (@floraliengent),

Nočný kaleidoskop

Brazílsky architekt Alexandre Fantozzi tvrdí, že myšlienku pre svoj návrh mu vnukla oslava Veľkej Noci s rodinou. Výsledkom je sklenená konštrukcia gotických vitráží, ktorá bude vo večerných hodinách podsvietená, čím na oblohe a vo vnútri katedrály vytvorí nádherný kaleidoskop farieb.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alexandre Fantozzi (@alexandre_fantozzi),

Palingenesis – Znovuzrodenie

Projekt Palingenesis, ktorého názov je odvodený z gréckeho slova pre znovuzrodenie, v sebe spája myšlienky vedy, umenia a spirituality. Jeho autorom je Vincent Callebaut, belgický architekt venujúci sa ekologicky udržateľným futuristickým stavbám.
Hlavným materiálom, z ktorého má byť konštrukcia postavená, je sklo. Kupola bude mať trojdimenzionálny rozmer a bude zakrývať rozsiahlu záhradu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lawson Stover (@lawson.stover),

Fénix vstáva z popola

K návrhom budúcej podoby Notre Dame sa pridalo aj StudioTJOA sídliace v New Yorku. Svoj koncept predstavili ako Fénixa vstávajúceho z popola. Hlavná medená veža konštrukcie má byť obklopená strechou z nehrdzavejúcej ocele. Konštrukcia sa má stať pamiatkou toho, čo sa stalo a čo sa môže stať, ale namiesto kopírovania pôvodného vzhľadu, prináša novú víziu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa StudioTJOA (@studiotjoa),

Spojenie oblohy a zeme

S vlastným návrhom pre rekonštrukciu Notre Dame prišlo aj slovenské architektonické štúdio VizumAtelier. Svojim návrhom chcú pripomenúť, že v časoch gotiky sa stavitelia márne snažili dosiahnuť oblohu, zatiaľ čo dnes už vieme, že to možné je. Slováci chcú zničenú strechu nahradiť jednoduchou vežou, ktorá bude vysielať lúč svetla až k nebesiam.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vizum Atelier (@vizumatelier),

Páčia sa vám takéto odvážne návrhy, alebo by ste boli radšej, keby sa strecha zrekonštruovala do pôvodnej podoby? Ktorý návrh rekonštrukcie sa vám pozdáva najviac? A ak sa chcete zabaviť, prečítajte si aj najvtipnejšie návrhy na rekonštrukciu tejto katedrály 🙂 

Andrea

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto