Dnes je 02.marca 2024, meniny má Anežka

Vyberte sa po stopách Antonia Gaudího

Všetky Gaudího budovy sú navrhnuté v štýle Art Nouveau – alebo skôr katalánskeho modernizmu. Inšpiráciu čerpal najmä z prírody, symbolizmu, ale nájdete u neho aj prvky mystiky a používanie netradičných materiálov. Mal nezameniteľný štýl a jeho neuveriteľná vízia sa odráža v každej jeho stavbe. Presvedčte sa sami.

Casa Vicens

Rezidenčný dom postavený pre rodinu vlastniacu továreň na keramiku. Tento umelecký prvok je použitý aj na dekoráciu fasády. Kachličky jednoducho porozbíjal a vytvoril z nich mozaiku – tzv. technika trencadís. Pracoval na nej dva roky a okrem keramiky vám do očí udrie aj pútavý geometrický vzor. Dnes v Casa Vicens nájdete Gaudího múzeum. Rozhodne ho odporúčame navštíviť pri vašej najbližšej návšteve Barcelony. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Balraj_Randhawa (@balraj_randhawa),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @idreamofpaella,

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Antonio Vizzuso (@an_vizz),

Bodegas Güell

Osudové bolo pre Gaudího stretnutie s Eusebiom Güellom. Güell sa stal jeho mecenášom a tak mohol umelec vďaka nemu realizovať svoje fantázie. Navrhol pre neho vínnu pivnicu – išpiráciou mu bola neogotická architektúra. Je možné ju zaznamenať na kamennej fasáde a šikmých stenách, či na štylizovaných vežiach a oblúkoch. Jedná sa o ďalší skvost, ktorý vás zaručene upúta.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ❗S⭕? (@iso_coarely13),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa irBarcelona (@irbarcelona),

Park Güell 

Keďže bol pán mecenáš s prácou spokojný, poveril ho vytvoriť aj dizajn sídliska na kopci v Barcelone. Tento pôvodný plán zlyhal a zo sídliska sa stal jedinečný park. Typické sú Gaudího mozaiky, kamenné jaskyne a dychberúce strechy vedúce ponad park. Línie sú inšpirované opäť prírodou – tokom vody a vĺn. Dnes je Park Güell považovaný za jednu z najtypickejších Gaudího stavieb. Určite tu nájdete mnoho turistov, avšak odporúčame si privstať a prísť sem skoro ráno. Užite si východ slnka na tomto nezabudnuteľnom mieste. A ak sa vám park zapáči, určite navštívte aj ďalšie oázy pokoja vo veľkomestách

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barcelona (@bcn.love),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Carmen Boiangiu (@carmenboiangiu),

Casa Battló 

V rušnom centre Barcelony stál dom. Textilný magnát Battló ho dal zmodernizovať práve Gaudímu. Ten z tejto starej budovy spravil dokonalo nedokonalý dom. Charakterizujú ho okná z farebných skiel, žiarivé mozaiky a kamenná fasáda Verte. Každý z nás zatúži aspoň po jednej fotke spred tohto domu. Tip od nás – pozrite si Casa Battló aj po zotmení, iste neoľutujete. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barcelomeno (@barcelomeno),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa APARNA (@fairydustsparkles),

La Sagrada Família

Jeho najdôležitejšie a najodvážnejšie dielo. Vo výstavbe je od roku 1998 a Gaudí na kostole pracoval až do svojej smrti. Gaudí venoval Sagrade polovicu svojho života a vidno tu použitie rôznych štýlov – od neogotického, cez art nouveau až po orientálne vplyvy. Stavba je plná naturalistických foriem, zložitých detailov a bohatých farieb. Napriek tomu, že je stále nedokončená bezpochyby sa radí medzi najnavštevovanejšie atrakcie v Barcelone.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barcelona × Catalunya × Spain (@barcelona.online),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Arun Chittilappilly (@arunpally),

Objavujete krásy Barcelony? Videli ste už tieto stavby od slávneho architekta Antonia Gaudího? Napíšte nám či ste už mali možnosť vidieť niektorú zo spomínaných budov. Budeme sa tešiť na vaše komentáre.

Lucy

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie