Dnes je 30.novembra 2022, meniny má Ondrej/Andrej

Príbeh európskych migrantov, hľadajúcich Utópiu

Bronzové sochy, ktoré rozprávajú príbeh

Fredrik Raddum je uznávaný nórsky umelec a jeho diela patria do inštalačného a figuratívneho umenia. Figuratívne umenie je opakom abstraktného umenia, a teda prvky sú v ňom konkrétne a majú definovaný tvar. Inštalačné umenie je zase umeleckým žánrom, ktorý prezentuje trojrozmerné objekty, a tak dáva pozorovateľovi šancu na o niečo bohatší zážitok. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mats Duan-Hansen Photography (@matsduanhansenphotographer),

Fredrik Raddum je reprezentantom netradičného spojenia inštalačného a figuratívneho umenia, pričom jeho diela ponúka oveľa viac ako len vizuálny zážitok. Jedným z najznámejších príkladov je jeho dielo „Experiment s Utópiu“ zahŕňajúce viacero bronzových sôch.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Per-Cato (@percatotronnes),

Pokus o objavenie Utópie

Experiment s Utópiou je dielo, ktoré cez sochy rozpráva príbeh Európanov pokúšajúcich sa bájnu zem objaviť. Všetko sa začalo v tridsiatich rokoch 20. storočia, keď na Galapágy, súostrovie v Tichom oceáne, dorazil nemecký fyzik Friedrich Ritter so svojou partnerkou Dore Strauch. Krátko na to sa pridala rodina Wittmerovcom z Nemecka a barónka Eloise von Wagner s dvoma spoločníkmi z Paríža. Postupom času začali noví obyvatelia Galapágov záhadne miznúť a dodnes nikto netuší, čo sa im naozaj stalo.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anne Marte Hagen (@annemartehagen),

Sochy Fredrika Radduma zobrazujú zúčastnených za netradičných, ba až tajomných okolností vo veľmi zvláštnych situáciách. Jedna socha zobrazuje malého vtáčika, ako sa snaží vzlietnuť a vziať so sebou mohutné mužské telo. 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fredrik Raddum (@fredradd),

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yarına Hazırlananlar (@yarina.hazirlananlar),

Ďalšia socha zase vykresľuje ženskú postavu, ktorá stojí na dvoch ľudských tvárach a do vzduchu vydychuje zvláštnu zlatú tekutinu. Sochou obrovskej korytnačky Raddum prezentuje bájnu legendu o korytnačke, ktorá vedela čítať myšlienky návštevníkov ostrova. 

Podľa autorových slov má celé dielo jeden odkaz, ktorý hovorí, že ľudia môžu zmeniť svoje okolie, ale nemôžu uniknúť sami pred sebou. Čo vo vás evokuje dielo nórskeho umelca? Podeľte sa s nami v komentároch.

Andrea

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 4x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie