6 tipov, ako a kde ušetriť pri stavbe bungalovu

Skôr ako si zaobstaráte bungalov, treba nahliadnuť do budúcnosti a premyslieť si niektoré kroky. Vďaka týmto tipom bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

0
21
ženská ruka vkladajúca mincu do šporkasky podobe prasiatka
Obrázok od mejiamelissa z Pixabay
Čo to ten bungalov vlastne je?

Bungalov poskytuje moderné, priestranné a komfortné bývanie.  Ide o prízemný dom bez podlažia, vhodný hlavne do rovného terénu. Čo sa týka dispozície, dom môžeme rozdeliť na dennúnočnú časť. Dennú časť tvorí obývacia miestnosť a kuchyňa často spojená s jedálenským kútom. Naopak nočnú časť tvorí rodičovská a detská izba.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wohnmöbel Gasteiger (@wohnmoebel_gasteiger),

Uvažujme nad budúcnosťou

Skôr, ako si však takýto bungalov zaobstaráte, treba nahliadnuť do budúcnosti. Chcete svoj nový domov zdieľať sám so sebou, poprípade s partnerom alebo plánujete aj spoločnú rodinu? Toto je dôležitou indíciou preto, aby ste vedeli, aký veľký dom a teda aj pozemok hľadáte.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa inardex architekti (@inardex_architekti),

Nájsť vhodný pozemok za rozumnú cenu je niekedy náročné. Na druhej strane si môžeme všimnúť, že v blízkosti veľkomiest je mnoho častí a štvrtí, kde je výstavba domov v plnom prúde. Nie je prekvapením, že pozemky mimo mesta resp. v obciach v blízkosti mesta sa pohybujú v nižšej cene ako v mestskej časti.

Mám pozemok. A čo ďalej?

Po úspešnom nájdení pozemku, sa môžeme pustiť do výstavby. V tomto kroku máte na výber. Ak ste šikovný alebo máte šikovných známych, dom si môžete postaviť sám. Ak si však na tento krok netrúfate a prácu chcete radšej nechať na profesionálov, na Slovensku funguje mnoho firiem, ktoré vám postavia „dom na kľúč“.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa STUDIOCOLNAGHI (@studiocolnaghi),

Cena stavby závisí od viacerých faktorov

Prvým faktorom je veľkosť bungalovu v metroch štvorcových a s tým spojená aj úžitková plocha a počet miestností. Nezabúdajte však na to, že čím väčší priestor (často krát zbytočný), tým väčšie náklady na vykurovanie. Ďalším faktorom je materiál, z akého je dom postavený. Na výber máte rôzne stavebné materiály ako pálená tehla, drevo, pórobetón či hlina.

Pri stavbe domu je dôležité vybrať aj správny typ strechy. Pokiaľ to typ domu umožňuje, môžete si vybrať medzi sedlovou, valbovou, pultovou alebo plochou strechou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @britterm_tehla,

Kde sa pri stavbe domu dá najviac ušetriť?

  • Pokiaľ je to možné, skúste sa poradiť s architektom na najlepšej dispozícii domu.
  • Vyhnite sa zbytočným chodbám v dome.
  • Zvoľte primeranú veľkosť miestností. Je zbytočné mať obrovské miestnosti či iné časti domu, ktoré ostanú nevyužité.
  • Kompaktnosť a tvar domu.
  • Svojpomoc pri základnej výstavbe.
  • Orientujte izby na slnečné strany. Zároveň nezabudnite pri výstavbe na tieniace prvky, za ktoré budete v letných mesiacoch ďakovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pedro Antonio (@pedroantonio_mad),

Máte predstavu krásneho bývania? Je v tejto predstave bezbariérový domček s terasou a záhradou? Napíšte nám, akému typu stavby by ste dali prednosť a prečo. Tešíme sa na vaše postrehy a komentáre.

Kaja

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto