Dnes je 25.mája 2024, meniny má Urban

Terasa pri dome je dobrý nápad. Zvyšuje komfort vašej záhrady

Stolovanie s rodinou, grilovačky s priateľmi, posedenia so známymi. To je len časť možností, ktoré terasy ponúkajú. Nejde len o spoločenské podujatia. Aj vo chvíľach, keď si chceme oddýchnuť od celého sveta, je terasa počas sezóny to najkrajšie miesto, aké v celom dome nájdeme.

Pri rannej káve, pri sieste po nedeľnom obede, popri čaji o piatej, pri dobrej knihe podvečer či pri pohári dobrého vínka počas teplého letného večera – vždy sa môžeme kochať výsledkami svojej práce. Dokonalú pohodu totiž dotvára scenéria rozkvitnutej záhrady, ktorá je dielom našich rúk. No môže byť niečo lepšie?

mladá žena pracuje vo svojej záhrade a strihá bylinky
Photo by Gary Barnes on Pexels
Ďalší rozmer

Ak máme mať zo záhrady radosť, bez terasy to naozaj nejde. Inak by sme do záhrady chodili len kvôli práci. Terasa je možnosť, ako si výsledky našej práce vychutnať. Terasa je spôsob, akým zo záhrady spravíme ďalšiu obytnú miestnosť a to je predsa dôvod, prečo mnohí z nás bývajú v rodinnom dome a prečo sa mnohí z nás dokonca sťahujú z bytu do rodinného domu.

Perfektný prístup

Terasa dáva záhrade ďalší rozmer a výrazne tak zvyšuje komfort bývania. S tým súvisí aj jej umiestnenie. Zväčša je dlhšou hranou pristavená k domu. Prístup z domu by mal byť na ňu čo najpohodlnejší, bez výškových prechodov či schodíkov. Predsa len ide o technické dielo a s domom by mala terasa úzko súvisieť. Je ideálne, ak je dokonca s domom zladená.

Vizuálne je totiž akýmsi doplnkom domu, a preto by mala s domom súvisieť aspoň pohľadovo, či už textúrou, použitými materiálmi, alebo aspoň farebne. Najčastejšie sa terasy budujú z dlažby, ktorá sa nachádza aspoň v tesnom okolí domu v podobe chodníkov. Veľmi obľúbené je drevo. Pri starších rodinných domoch vyznie drevo veľmi prirodzene a nie je vôbec problém ho použiť. Pri moderných stavbách sa môže drevo terasy zladiť aspoň s ďalšími použitými prvkami, napríklad s tieniacou plachtou. Prepojenie s domom docielime aj výberom záhradného nábytku.

Ďalšou možnosťou pre moderné domy sú nové materiály – pečené drevo a kompozit. Pečené drevo sa vyrába z domácich druhov, hlavne zo smreka. Nejde teda o žiadne importované drahé exotické drevo, ktoré sem muselo precestovať pol sveta. Keďže však naše najľahšie dostupné drevo – smrek – patrí medzi mäkké druhy dreva, jeho životnosť sa výrazne predlžuje pečením v špeciálnych peciach. Kompozit je zase zmes dreva a plastu, vďaka čomu je tento materiál odolnejší proti UV žiareniu a má dlhšiu životnosť.

Praktická rada:
Či už zvolíte drevenú palubovku, kompozit, alebo pečené drevo, životnosť každej terasy predĺžite, ak ju budete raz ročne natierať olejom a čistiť výlučne vodou pod vysokým tlakom.
Čo najväčší komfort

Aby sme si čas strávený na terase dokonale užili, musí poskytovať pohodlie a ochranu. Ideálne preto je, ak terasu smerujeme do závetria, na slnečnú stranu, ale nie na čistý juh a ak je opticky odizolovaná od okolitých pozemkov. Rušivo môžu pôsobiť aj blízke budovy. Preto je veľmi praktické, ak na hranici nášho pozemku vysadíme druhy, ktoré svojím vzrastom vytvoria prirodzenú optickú bariéru. Skvele sa na túto úlohu hodia rýchlo rastúce a vždyzelené cyprušteky alebo tzv. vystúpavo rastúce kry, ako je trojpuk, kalina či pajazmín.

Na tienenie terasy sú však veľmi dobré aj moderné tieniace plachty či rôzne markízy, ktoré však vyžadujú zásah do fasády domu.

mladá mama organizuje párty na svojej terase
Photo by Tim Douglas no Pexels

Zdroj článku: Záhrada

beevam
noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 7x
  • 3x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie