Dnes je 23.mája 2022, meniny má Želmíra

Ideálny čas na presádzanie a množenie tučnolistov je JAR

Tučnolist je vhodné presádzať približne každé dva až tri roky, respektíve vtedy, keď korene prerastú celý substrát a rastlina nemá priestor na ďalší rast. Pred presádzaním sa uistite, že pôda je dostatočne suchá. Ideálny čas je začiatok jari. Ak si pri presádzaní všimnete nejaké zhnité korene, je vhodné ich odstrihnúť. Použiť môžete substrát určený pre kaktusy a sukulenty. Rovnako môžete na dno kvetináča spraviť rastline drenážnu vrstvu z keramzitu či kamienkov, aby ste zabezpečili dostatočný odtok prebytočnej vode a predišli odhnívaniu koreňov. Po presadení rastlinu aspoň týždeň nepolievajte!

Milujete rastlinky rovnako ako my? Spoznajte s nami aj nové trendy v pestovaní rastlín. Máme pre vás zaujímavosti zo sveta botaniky. Doma si môžete spraviť kokedamu, vložiť do akvária riasoguľu alebo na poličku exotickú tillandsiu.

Rozmnožovanie tučnolistov

Ani rozmnožovanie tučnolistu nie je náročné. Môžete to urobiť vrcholovými odrezkami, ktoré stačí vložiť do vhodného substrátu. Odrezok umiestnite na slnečné miesto a zľahka polejte. Nasledujúci týždeň či dva však novú rastlinu už viac nezalievajte. Čoskoro zakorení. Rozmnožovanie je možné aj prostredníctvom listov. Odstrihnite z rastliny jeden z vrchných listov a reznú ranu nechajte dôkladne preschnúť. Potom ho rovnako strčte do substrátu, jemne zalejte, umiestnite na slnko a čakajte na zakorenenie.

Zalievanie tučnolistov

Zalievanie izbových rastlín má svoje pravidlá a v prípade sukulentov platí, že menej je rozhodne viac. Sukulenty si uchovávajú vodu v listoch, stonkách či koreňoch, vďaka čomu zvládajú aj dlhé obdobia sucha. Rovnako ani tučnolist nie je potrebné často zalievať. Nadmerné zalievanie môže rastline totiž výrazne uškodiť. 

Nadmerné prelievanie rastliny spôsobuje hnitie koreňov, čo sa prejaví hlavne opadávaním listov. Dávajte preto pozor na to, koľko vody a ako často tučnolistu doprajete. Okrem toho tučnolist môže trpieť aj bakteriálnou hnilobou. Vtedy sa na listoch či stonkách objavujú zhnité a mäkké miesta. Pre zachránenie rastlinky je nevyhnutné poškodené časti odstrániť a presadiť ju do nového substrátu. Tučnolisty tiež môže niekedy potrápiť pleseň sivá. To spoznáte tak, že sa na rastline začne tvoriť zelený povlak, listy tiež začnú hniť. K rozvoju tohto problému prispieva nadbytok vody s nedostatkom svetla.

Dávajte si preto pri zalievaní tučnolistov pozor a zbytočne to nepreháňajte! 🙂

krásna mladá žena rozmnožuje svoje sukulenty správnym spôsobom
Photo by Gary Barnes on Pexels

Zdroj článku: Kamzakrásou.sk

noprint
Email noprint

Aký bol pre Vás tento článok?

  • 1x
  • 7x
  • 0x
  • 0x

Pridať komentár k článku

Dostávaj najlepší obsah mailom

Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah. Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.

Odosielať
Vyhľadávanie