Študenti v Alpách experimentujú so stavebnými materiálmi

Presne takúto možnosť predstavili študenti stavebnej technológie a dizajnu z univerzity v Stuttgarte. Ako to s tou trstinou naozaj je? A aký to má súvis s alpskými štítmi?

0
18
drevená stavba v alpách
Photo by asb.sk
Budúcnosť je v materiáloch

Experiment v rakúskych Alpách predstavuje nový pohľad na zabudnutý stavebný materiál. Študenti zo Stuttgartu predstavili prvú stavbu s trstinovou fasádou vo vysokohorskom prostredí Álp. Ide o lacný, ekologický a zaujímavý materiál, s ktorým by sme sa v takýchto náročných podmienkach mohli stretávať častejšie.

prevoz drevenej konštrukcie vodárne
Photo by asb.sk
Zmena starej vodárne

Stavba, ktorá bola takto opravená, slúži ako vodáreň pre horskú chatu vo výške 2 600 m. n m. vo Voralbergu v Rakúsku. Stará vodáreň bola kamenná a už nevyhovovala podmienkam. Študenti pracovali v súčinnosti s tímom remeselníkom a okrem trstiny bolo ako hlavný konštrukčný materiál zvolené drevo s minimom kovových spojov.

Vodáreň v rakúskych Alpách má trstinovú fasádu
Photo by asb.sk
Ekologický materiál

Trstina sa zdá byť dokonalým obnoviteľným materiálom. Rýchlo rastie, rýchlo sa spracováva s nízkou spotrebou energie a nízkymi emisiami, je udržateľná, obnoviteľná, bez uhlíkovej stopy, osvedčená generáciami. Na stavebné účely sa využíva len jej odumretá časť.

Vodáreň v rakúskych Alpách má trstinovú fasádu
Photo by asb.sk
Vodáreň v rakúskych Alpách má trstinovú fasádu
Photo by asb.sk

Aj vy si myslíte, že budúcnosť v stavebníctve je v materiáloch? Podeľte sa s nami o názor. Budeme sa tešiť.

MiMo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte Váš komentár!
Zadajte Vaše meno tuto